Zamknij

Esperal – pierwszy krok do abstynencji

00:00, 10.11.2022 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:10, 27.04.2023

Poszukując pomocy, która sprawi, że alkohol przestanie być problemem, warto zaznajomić się ze specyfiką najbardziej popularnego środka w walce z chorobą alkoholową, jakim jest Esperal. Pomimo iż nie jest to lek na alkoholizm, może on przyczynić się do zachowania trzeźwości przez dłuższy czas. W połączeniu z profesjonalną terapią i innymi ważnymi krokami w walce z uzależnieniem daje on olbrzymią szansę na powodzenie całego procesu zdrowienia.  

Esperal, w czym tkwi jego moc 

Esperal jest nazwą handlową disulfiramu, leku stosowanego w terapii uzależnienia od alkoholu. Disulfiram działa na pacjenta poprzez blokowanie enzymów zaangażowanych w metabolizm alkoholu, co powoduje nagromadzenie się szkodliwych substancji w organizmie. Od strony naukowej Esperal to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, enzymu przekształcającego aldehyd octowy (główny metabolit alkoholu etylowego) do kwasu octowego. Na podstawie jego działania aldehyd octowy nie jest przekształcany w kwas i zatruwa on organizm. W ten sposób wywoływane są licznie nieprzyjemne objawy przypominające silne zatrucie organizmu, które skutecznie utrudniają życie alkoholikowi. Dzięki temu lek ma na celu zniechęcenie osoby uzależnionej od alkoholu do jego spożywania poprzez tworzenie negatywnych skojarzeń z jego spożyciem. Esperal jest stosowany w ramach programów terapii uzależnienia od alkoholu, zwykle w połączeniu z terapią psychologiczną i bardziej rozbudowanymi działaniami farmakologicznymi. Sam Esperal nie jest jednak lekiem na alkoholizm, ale może przyczynić się do utrzymania abstynencji przez wiele miesięcy.  

Kiedy stosuje się Esperal? 

Esperal stosuje się w leczeniu uzależnienia od alkoholu jako element terapii skojarzonej. Lek jest zwykle przepisywany osobom, które wyrażają chęć porzucenia nałogu i są gotowe poddać się terapii. Esperal jest stosowany jako środek wspomagający motywację do abstynencji od alkoholu, ponieważ po jego przyjęciu spożycie alkoholu wywołuje nieprzyjemne objawy, co ma na celu zniechęcenie pacjenta do dalszego picia. Esperal może być również stosowany w celu zapobiegania nawrotom uzależnienia od alkoholu u osób, które już przeszły terapię i są w stanie żyć w trzeźwości, ale boją się nawrotów głodu alkoholowego. W takim przypadku lek jest zwykle przepisywany na dłuższy okres czasu w celu utrzymania abstynencji i zapobiegania nawrotom uzależnienia. W każdym przypadku decyzja o stosowaniu Esperalu powinna być podjęta przez lekarza specjalizującego się w leczeniu uzależnienia od alkoholu, po dokładnym przebadaniu pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia. 

Co się stanie po wypiciu alkoholu, gdy mam Esperal? 

Jeśli masz wszyty Esperal i spożyjesz alkohol, może pojawić się tak zwana reakcja disulfiramowa, która jest wynikiem blokowania enzymów zaangażowanych w metabolizm alkoholu przez substancję czynną. Objawy te przypominają bardzo silne zatrucie alkoholem, nazywane powszechnie kacem. To najczęściej występujących, na które skarżą się pacjenci, którzy zaliczyli potknięcie w drodze do trzeźwości, zaliczyć można: 

 • nudności, 
 • wymioty, 
 • bóle brzucha, 
 • bóle głowy, 
 • tachykardię, 
 • przyspieszone oddychanie, 
 • zaczerwienienie skóry, 
 • uczucie duszności, 
 • uczucie gorąca. 

Objawy te mogą trwać od kilku godzin do kilku dni i są zwykle wystarczająco nieprzyjemne, aby zniechęcić pacjenta do dalszego picia alkoholu. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli dawka alkoholu była wysoka, reakcja disulfiramowa może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak drgawki, problemy z oddychaniem, kwasica mleczanowa i inne. Dlatego ważne jest, aby zachować pełną abstynencję od alkoholu podczas stosowania Esperalu i przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie diety i stylu życia. 

Inne kroki w walce z alkoholizmem 

Zaprzestanie picia alkoholu może być trudnym wyzwaniem, jednak jest kilka ważnych kroków, które mają na celu poprawienie zdrowia fizycznego i psychicznego. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z uzależnieniem od alkoholu: 

 1. Znajdź wsparcie - Porozmawiaj z lekarzem lub psychologiem, którzy mogą pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniej terapii uzależnienia od alkoholu i udzielą wsparcia emocjonalnego. 
 2. Dołącz do grupy wsparcia - Przynależność do grupy wsparcia, takiej jak Anonimowi Alkoholicy, może pomóc w budowaniu sieci wsparcia z ludźmi, którzy przeżywają podobne doświadczenia. 
 3. Unikaj sytuacji, które prowadzą do picia - Staraj się unikać sytuacji, które Cię skłaniają do picia alkoholu, takich jak miejsca, osoby czy wydarzenia, które kojarzą Ci się z alkoholem. 
 4. Znajdź inne sposoby na relaks - Znajdź alternatywne sposoby na radzenie sobie ze stresem, takie jak medytacja, joga czy czytanie książek. 
 5. Pamiętaj o swoich celach - Przypominaj sobie o swoich celach, dlaczego zdecydowałeś się przestać pić alkohol i trzymaj się ich. 
 6. Wykorzystaj dostępne metody leczenia - Możesz skorzystać z różnych metod leczenia uzależnienia od alkoholu, takich jak farmakoterapia, terapia psychologiczna, czy terapia grupowa. 
 7. Działaj systematycznie - Zmiana nawyków i zaprzestanie picia alkoholu nie dzieje się z dnia na dzień, wymaga to czasu i konsekwencji, dlatego ważne jest, aby działać systematycznie i trzymać się wyznaczonego planu. 

Pamiętaj, że walka z uzależnieniem od alkoholu jest trudnym wyzwaniem, ale warto podjąć wysiłek, aby poprawić swoje zdrowie i jakość życia. 

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%