Zamknij

Jak wyznaczać trasy w Borach Tucholskich?

09:10, 13.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:11, 13.03.2023

Wizyta w Borach Tucholskich może dać mnóstwo frajdy i pozwalać na niezwykle przyjemne spędzenie czasu, jednak wymaga też odpowiedniego przygotowania. W przypadku dłuższych wycieczek czy to pieszych, czy rowerowych warto wiedzieć, jak dobrze wyznaczać i planować trasy. Jak się za to zabrać?

Zaplanuj trasę przed wyjazdem

Wyznaczanie trasy rozpocznij na jakiś czas przed wyjazdem. Dokładnie przemyśl, ile mniej więcej kilometrów zamierzasz przebyć na piechotę czy rowerem, a następnie pod tym kątem dobierz szlaki. W Borach Tucholskich masz ich bez liku, więc z pewnością znajdziesz odcinki odpowiadające Twoim wymaganiom, oczekiwaniom i możliwościom fizycznym niezależnie od tego, czy interesuje Cię lekki, kilkukilometrowy spacer z rodziną, czy całodniowa wędrówka w towarzystwie znajomych lub samotnie.

Miej przy sobie mapę i kompas

Nawet najdroższe urządzenia Apple czy najlepsze smartfony Samsung mogą zdać się na nic, gdy utracą łączność albo z jakiegoś względu przestaną działać. Jak w tej sytuacji poradzić sobie z określaniem trasy w Borach Tucholskich? Przede wszystkim należy się trzymać szlaków wyznaczonych w parku narodowym, ponieważ znajdują się na nich znaki informacyjne pozwalające ustalić kierunek wędrówki czy przejażdżki. Warto też mieć przy sobie kompas i mapę, aby w razie zagubienia się np. z powodu gęstej mgły wiedzieć, w którą stronę iść.

Korzystaj z aplikacji mobilnych

Żyjemy w czasach, w których smartfony wykorzystywane są właściwie do wszystkiego, począwszy od komunikacji, poprzez pracę i naukę, skończywszy na rozrywce. Nic więc dziwnego, że nowoczesne telefony nadają się również do wyznaczania tras w Borach Tucholskiego, a także w każdym innym terenie. W tej kategorii dostępnych jest kilka darmowych aplikacji, których możesz używać niezależnie od tego, czy posiadasz abonament telefoniczny, czy telefon na kartę.

Zdecydowanie najpopularniejszym narzędziem są mapy Google i choć rzeczywiście świetnie sprawdzają się w ruchu drogowym, to jako nawigacja turystyczna nie zawsze zdają egzamin. Zdarza się, że mapa Google „gubi się”, prowadzi w kółko czy nieprawidłowo przelicza czas przejścia, dlatego w celach trekkingowych i turystycznych warto sprawdzić inne rozwiązania. Jakie? Polecamy m.in. aplikację Mapy.cz, która jest znacznie dokładniejsza i bogatsza w możliwości. Na aktualnych szlakach w Borach Tucholskich bazuje też Mapa Turystyczna – mimo że jej funkcjonalność jest bardziej ograniczona niż Mapy.cz, to zadowoli Cię w pełni, jeśli stawiasz na minimalizm. Innym wartym przetestowania narzędziem jest mapa Locus.

Zainwestuj w dobry zegarek lub smartwatch

Podczas gdy delikatny telefon może się zniszczyć od lekkiego upadku, uderzenia czy choćby kontaktu z wilgocią, wysokiej jakości zegarek turystyczny jest właściwie niezniszczalny w warunkach trekkingowych. To niezawodne narzędzie, na którym można polegać w takich kwestiach jak nawigowanie, wyznaczenie trasy za pomocą GPS, prowadzenie po śladach, sprawdzanie aktualnej temperatury czy mierzenie tętna.

Jeżeli często wędrujesz czy jeździsz rowerem na dalekich dystansach, zakup solidnego i funkcjonalnego zegarka albo smartwatcha będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu nigdy się nie zgubisz i zawsze znajdziesz drogę powrotną, a podczas najtrudniejszych odcinków dokładnie zmierzysz swoje parametry wydolnościowe i na tej podstawie podejmiesz odpowiedzialne decyzje dotyczące kontynuowania i wyboru właściwej w danym momencie trasy. Recenzje wielu smartwatchy i liczne informacje na ich temat znajdziesz w serwisie https://komorkomat.pl/.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%