Zamknij

Start sezonu rowerowego — o jakim wyposażeniu warto pamiętać?

13:25, 08.03.2023 . Aktualizacja: 13:26, 08.03.2023

Jazda na rowerze to jedna z wielkich pasji, jaką możemy cieszyć się w życiu. Niemniej jednaki ważne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia, aby robić to w najbezpieczniejszy i komfortowy sposób. W tym artykule opowiemy o podstawowym wyposażenie roweru.

1. Kask ratujący życie

Jeśli wszyscy ciągle Ci przypominają w noszeniu kasku, to nie robią tego bez powodu. Noszenie kasku przeszło od bycia opcjonalnym wyborem do praktycznie obowiązku, niezależnie od trasy czy wieku rowerzysty. Nie powinniśmy usprawiedliwiać się myślą, że nie trzeba nosić kasku, bo rower to nie motocykl. Każdy upadek czy uderzenie w głowę może być śmiertelne i nasze życie jest zagrożone, jeśli nie będziemy ich nosić podczas jazdy na rowerze.

2. Światła rowerowe, aby widzieć i być widzianym

Kolejne niezbędne akcesorium dla Twojego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze to światło do roweru. Należy pamiętać, że jadąc na rowerze, jeśli w którymś momencie będziesz musiał poruszać się poza ścieżkami rowerowymi (przeznaczonymi tylko dla rowerzystów), będziesz narażony na ruch innych pojazdów i pieszych.

W takich przypadkach najważniejsze jest światło do roweru, aby zarówno widzieć wyraźnie, jak i pozostawać widocznym, aby uniknąć ewentualnych kolizji lub wypadków spowodowanych brakiem oświetlenia podczas jazdy rowerem. W zależności od tego, czego potrzebujesz lub jaki model roweru posiadasz, możesz zaopatrzyć się w różne rodzaje świateł, jednak przy ich zakupie należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak moc, w zależności od jasności terenu.

3. Koszulka, spodenki i bielizna termoaktywna

Specjalna odzież i bielizna rowerowa zapewnia zarówno większy komfort w czasie jazdy i na rowerze, jak i możliwość ochrony najbardziej wrażliwych części ciała, a tym samym uniknięcia otarć i uszkodzeń skóry, które mogą utrudniać powrót do domu.

Na przykład koszulka termoaktywna, to odzież, którą równie dobrze można uznać za dodatkową warstwę skóry, ponieważ dzięki swojej konstrukcji i materiałowi, z którego jest wykonana, przylega do ciała, pozwalając na lepszą wentylację, odprowadzanie potu i chroni nas przed wpadkami, takimi jak ewentualne otarcia. Dodatkowo łatwiej jest się poruszać i przemieszczać.

To samo dotyczy dolnej części, czyli spodenek kolarskich. Dzięki materiałowi z lycrą, odzież ta doskonale sprawdza się zarówno na krótkich, jak i długich dystansach, gdyż ciągłe pedałowanie sprawia, że potrzebujemy większej ochrony w dolnej części ciała. Spodenki i bielizna rowerowa mogą również zawierać wkładkę zapobiegającą otarciom.

4. Zestaw narzędzi rowerowych

Jest to prawdopodobnie coś, czego prawie nigdy (jeśli w ogóle) nie bierzesz ze sobą, gdy jeździsz na rowerze. Jednak pomimo swojej niewygody, posiadanie pewnych akcesoriów może pomóc Ci, jeśli podczas jazdy przydarzy Ci się niespodziewany wypadek. Pompka do roweru, zapasowa dętka, czy klucz, to tylko niektóre z przykładów, do których się odwołujemy.

Przebicie opony to jeden z najczęstszych problemów, o które łatwo podczas naszych przejażdżek, dlatego zarówno pompka do roweru, jak i zapasowa dętka to akcesoria, o których nie należy zapominać, niezależnie od długości trasy.

Pompka do pompowania musi być dostosowana do używanego przez nas zaworu i zapewniać odpowiednią ilość powietrza na każdy wykonywany ruch. Można też znaleźć systemy sprężonego powietrza, za pomocą których błyskawicznie napełnia się dętkę, ale to już zależy od konsumenta.

5. Uchwyt na bidon do przewożenia wody lub Twojego napoju izotonicznego

Jako cylindryczny zbiornik, uchwyt na bidon mieści każdy płyn, który chcesz  zabrać na przejażdżkę. Nawodnienie jest podstawą w jeździe na rowerze, a zastosowanie uchwytu na bidon rowerowy pozwala bez problemu przewozić płyny i pić je na dowolnie wybranym przystanku. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak włókno węglowe, plastik czy aluminium.

6. Buty kolarskie: jak wybrać te właściwe

Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj jazdy na rowerze, który uprawiasz lub miejsca, w których jeździsz. Na szosie zalecane jest używanie butów ze sztywną podeszwą, natomiast w górach lepiej jest używać butów z kolcami, ponieważ teren jest bardziej stromy i trudniejszy. Ponadto, buty powinny być kompatybilne z systemem zapięć w Twoim rowerze.

Noszenie butów z prostym systemem zapinania pozwoli Ci uniknąć wypadków, a w zależności od temperatury możesz wybrać lżejsze buty, aby nie cierpieć z powodu upałów, lub cieplejsze, na sezon zimowy, kiedy wysiłek fizyczny nie uchroni Twoich stóp przed uczuciem zimna.

Dla osób, które chcą po prostu poruszać się po mieście lub używać roweru jako środka transportu, nie jest konieczne noszenie butów na podeszwach ułatwiającymi pedałowanie, dlatego dobrym rozwiązaniem są zwykłe buty sportowe, lub spacerowe. Ale pamiętaj, że do kolarstwa górskiego nie jest wskazane noszenie butów, które są bardziej specyficzne dla innych sportów.

Podsumowanie

Z wymienionym podstawowym wyposażeniem będziesz gotowy, aby ruszyć w drogę na rowerze, czy to w mieście, czy w górach. Pamiętaj jednak o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, z gwarantujemy, że jazda na rowerze stanie się Twoim ulubionym hobby na wiele sezonów.

Partner artykułu:

Sklep rowerowy Cycle Shop
(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%