Zamknij

Siłowniki pneumatyczne jednostronnego i dwustronnego działania

. + 09:08, 28.02.2023 Aktualizacja: 09:08, 28.02.2023

Niemal w każdej branży stosuje się siłowniki pneumatyczne. Jest to o tyle zrozumiałe, że rzeczywiście zapewniają one efektywność pracy, a przy tym pozwalają ograniczyć koszty. Najczęściej używa się siłowników jednostronnego czy dwustronnego działania. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać także ekologiczne aspekty ich stosowania.

Siłownik pneumatyczny - ekologiczne rozwiązanie w zasięgu ręki 

Zacznijmy od tego, że siłownik pneumatyczny wykorzystuje energię sprężonego powietrza, którą przetwarza na siłę, a owa siła może wprowadzać w ruch maszyny. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wykorzystywane medium, czyli sprężone powietrze, jest łatwo dostępne, ale też w pełni ekologiczne, nie generuje zanieczyszczeń i rzeczywiście ma neutralny wpływ na środowisko. Jednocześnie przyspiesza też pracę. Warto zauważyć też jeszcze jedną ważną zaletę stosowania siłownika pneumatycznego. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że z siłowników pneumatycznych można korzystać w każdych warunkach, nawet w tych uznawanych za potencjalnie niebezpieczne. Nie potrzeba też dostępu do energii elektrycznej, by wprowadzić w ruch maszyny. Skoro to już jasne, to czas dowiedzieć się więcej o tym, czym jest siłownik pneumatyczny.

Serce każdego układu pneumatycznego - tak można określić siłownik pneumatyczny. Z układami pneumatycznymi każdy z nas spotyka się na co dzień. Mają one zastosowanie w transporcie publicznym, w maszynach czy nawet meblach i rzeczywiście ułatwiają życie. Siłownik pneumatyczny jest częścią wykonawczą, której zadaniem jest przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę.

Odbywa się to w prosty i szybki sposób, a mianowicie siłownik przesuwa tłoczysko wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku zaś zamontowany jest tłok pneumatyczny, który dzieli przestrzeń na dwie komory. Do jednej z nich wpuszczane jest powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka, a na końcu wysuw lub wsuw tłoczyska. Tutaj polecamy Wam producenta siłowników pneumatycznych Pneumatig, który w swojej ofercie ma naprawdę szeroki wybór tego typu urządzeń, które przygotowane są na bazie najwyższej jakości podzespołów. Dzięki temu sprawdzą się w naprawdę trudnych warunkach i bardzo łatwo można dobrać je pod kątem danej pracy. 

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje ze względu na ruch roboczy 

Wybierając siłowniki pneumatyczne trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne takie jak: średnica, zakres skoków roboczych, siły użyteczne przy zasilaniu standardowym ciśnieniem. Ważny jest także zakres temperatur, w którym dane rodzaje siłowników mogą pracować. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego wyróżniamy siłowniki jednostronnego działania i dwustronnego działania. Siłowniki jednostronnego działania pracują w niezwykle prosty sposób. W tym przypadku tłok przesuwany jest za pomocą sprężonego powietrza w kierunku, w którym występuje większe obciążenie. W przypadku braku obciążenia dochodzi do powrotu tłoczyska do pierwotnej pozycji. Ten efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu sprężyny, co przekłada się też na mniejsze zużycie sprężonego powietrza i mniejsze obciążenie sprężarki.

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania jest to model, który cieszy się największą popularnością. Tego rodzaju siłowniki oferuje producent siłowników Pneumatig. Jest to najwyższej jakości siłownik pneumatyczny Sklep producenta w swojej ofercie ma także modele z różnymi rodzajami uszczelnień. Dzięki temu dobranie odpowiedniego modelu nie nastręcza problemów i jest bardzo łatwe. Siłownik dwustronnego działania ma również prosty schemat pracy. W tym przypadku powietrze doprowadzane jest na zmianę do jednej i do drugiej komory. W tym samym momencie dochodzi do odpowietrzenia przeciwległych komór cylindra. Tak doprowadzone sprężone powietrze działa pod wpływem ciśnienia na tłok, czego skutkiem jest wysunięcie tłoczyska. Następnie, aby doszło do schowania elementu wykonawczego, sprężone powietrze doprowadzone jest z drugiej strony siłownika pneumatycznego

Stosując siłowniki pneumatyczne macie pewność, że nie generujecie większych zanieczyszczeń. Możecie stosować je tam, gdzie ryzyko wybuchu jest naprawdę duże. Rzeczywiście koszty ich stosowania nie są wysokie, pod warunkiem, że dostosujecie do warunków pracy odpowiedni model. Należy jeszcze dużą uwagę zwrócić na sam rodzaj uszczelnień i wszędzie tam, gdzie występują trudne warunki pracy, choćby w branży betoniarskiej, niezbędne jest stosowanie uszczelnienia z metalową wkładką, która usunie nawet zaschnięte zanieczyszczenia.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%