Ścianki działowe mają na celu podzielenie pomieszczenia na mniejsze przestrzenie, dzięki którym można w dość szybki i ekonomiczny sposób wyznaczyć poszczególne strefy. Na co zatem należy zwrócić uwagę decydując się na ścianki działowe oraz jakie są ich rodzaje?
1. Ścianki działowe - rodzaje
2. Czy ścianki działowe wymagają pozwolenia na budowę?
3. Czas i koszt stawiania ścianek działowych
Na rynku znajdą Państwo ścianki działowe ceramiczne, gipsowe, silikatowe, szkieletowe, z betonu komórkowego, ale również ścianki działowe szklane. Te ostatnie cieszą się ogromną coraz większą popularnością, ponieważ prezentują się nowocześnie i dodają wnętrzu niebanalnego charakteru, nie przytłaczając przy tym pomieszczenia, w którym są postawione.
Decydując się na szklaną ściankę działową bez problemu znajdą Państwo odpowiedni wariant kolorystyczny szkła oraz obramowania, choć najczęściej rama występuje w kolorze czarnym. Ścianki działowe szklane z czarną ramą nadają wnętrzu nieco surowego klimatu, dlatego wspaniale sprawdzą się w pomieszczeniach industrialnych oraz nowoczesnych.
Ścianki działowe bezklasowe, nazywane również bezramowymi, wkomponują się do klasycznych wnętrz, rozświetlając je i nadając stylowego charakteru, z kolei boksy szklane wolnostojące można wykorzystać w biurach, aby zapewnić pracownikom więcej prywatności, a jednocześnie nie przytłaczać pomieszczenia innym rodzajem ścianek działowych.
Ścianki działowe ze szkła to również świetna propozycja do mieszkań o małym metrażu. Ścianka działowa zrobiona ze szkła może zawierać drzwi przesuwne, dzięki czemu zaoszczędzą Państwo miejsce oraz w stylowy sposób odgrodzą część sypialnianą od pomieszczenia dziennego.
Postawienie ścianek działowych nie wpływa na zmianę parametrów użytkowych oraz technicznych, dlatego też nie wymaga pozwolenia na budowę. Konstrukcja ścianki działowej jest dużo lżejsza od ściany wykonanej z pełnej cegły - w przypadku ścianek działowych do ich budowy używa się cegieł dziurawek, płyt gipsowo kartonowych, pustaków ceramicznych, szkła - więc nie stanowi obciążenia dla stropu oraz nie pełnią funkcji konstrukcyjnej.