Rosnąca ilość nowych, łatwiejszych rozwiązań coraz częściej pozwala nam nie tylko na samodzielne zaaranżowanie, ale i wykończenie wnętrza. Jednym z zabiegów, jakie cieszą się popularnością, jest własnoręczna zabudowa kominka. Chociaż pozornie wydaje się to zadaniem skomplikowanym, to przy wcześniejszym zaprojektowaniu i użyciu odpowiedniego materiału, może okazać się sukcesem.
Jednym z materiałów doskonale sprawdzającym się do stworzenia wymarzonej obudowy kominka, są pyty gipsowo-kartonowe. Jeżeli mamy odrobinę zdolności manualnych, taką obudowę możemy z powodzeniem wykonać sami przy użyciu prostych narzędzi. Wystarczy posiadać wyrzynarkę i kilka innych podstawowych sprzętów.
Decydując się na takie rozwiązanie, istotny jest także stelaż, bez którego cały proces nie będzie możliwy. Tego, jak obudować kominek, możemy się nauczyć, ale przy zastosowaniu się do kilku bardzo istotnych zasad.
Więcej informacji o tym, jak prawidłowo stworzyć obudowę kominka z płyt g-k, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/89144/obudowa-kominka-z-plyt-gk-w-10-krokach/.
Obudowa kominka z płyt g-k wymaga precyzyjnego połączenia elementów. To, na co wyjątkowo należy zwrócić uwagę, to odpowiednie zabezpieczenie od źródła ciepła. Do izolacji zabudowy wkładu kominkowego często używa się np. wełny mineralnej z aluminiowym ekranem. Oprócz braku odpowiedniego odseparowania konstrukcji od ognia mogą zdarzyć się też inne błędy.
Należy unikać zbyt małych odległości między ściankami a wkładem, ponieważ pusta przestrzeń gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza. Ponadto rażącym zaniedbaniem byłoby niezapewnienie odpowiedniej wentylacji. Musimy zatem wyciąć otwory, w których w dalszej kolejności będą osadzone kratki wentylacyjne. Strzec się trzeba również niedostatecznie zabezpieczonych łączeń, więc scalając ze sobą elementy, koniecznie powinniśmy je okleić specjalną taśmą odporną na działanie temperatury.