Zamknij

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

09:13, 24.01.2023 . Aktualizacja: 09:14, 24.01.2023

Doradca podatkowy to specjalista zajmujący się sprawami związanymi z prawem podatkowym oraz pokrewnymi dziedzinami prawa. Współpraca z nim może znacznie ułatwić i usprawnić działanie firmy. Zobaczmy, dlaczego warto skorzystać z usług tego specjalisty.

Doradca podatkowy - czym się zajmuje?

Doradca podatkowy to osoba, która zajmuje się doradzaniem swoim klientom w sprawach dotyczących podatków. To specjalista, posiadający odpowiednią wiedzę, kompetencję i kwalifikacje, które pozwalają mu na kompleksowe zajęcie się czynnościami związanymi z prawem podatkowym. Warto bowiem podkreślić, że zostać doradcą podatkowym nie jest łatwo. Wobec kandydatów do zdobycia tego zawodu są stawiane duże wymagania. Muszą oni posiadać wyższe wykształcenie oraz obszerną wiedzę w zakresie finansów i księgowości. Oprócz tego są oni zobowiązani do zdania egzaminu i odbycia praktyk. Doradca podatkowy to profesja powołana do życia i regulowana przez ustawę z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, która jest zawodem zaufania publicznego. W związku z tym, nawet po zdobyciu tytułu zawodowego, doradcy podatkowi są zobowiązani do nieustannego poszerzania swojej wiedzy i podnoszenia kwalifikacji. Wynika to z bardzo prostego faktu - prawo podatkowe w Polsce jest bardzo skomplikowane, a do tego cały czas zachodzą w nim jakieś zmiany. Z tego względu obowiązek przechodzenia przez regularne szkolenia i aktualizowania swojej wiedzy jest niezbędny, aby osoby korzystające z usług doradców podatkowych mogły mieć pewność, że otrzymają fachową pomoc i merytoryczne wsparcie. Zakres obowiązków doradców podatkowych jest dość obszerny. Zajmuje się on bowiem nie tylko doradzaniem klientom i udzielaniem im porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Oprócz tego, doradca może zajmować się prowadzeniem, w imieniu i na rzecz klienta, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych. Może także sporządzać, w imieniu i na rzecz klientów zeznania i deklaracje podatkowe. Oprócz tego, doradca podatkowy jest uprawniony do reprezentowania klientów przed organami administracji publicznej oraz przed sądami administracyjnymi.

Doradca podatkowy - warto czy nie warto?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozpoczynać współpracę z doradcą podatkowym. Opowiedz na to pytanie jest jedna - zdecydowanie warto. Posiadanie takiego specjalisty, który czuwa nad sprawami podatkowymi przedsiębiorstwa daje niesamowity komfort psychiczny i bezpieczeństwo właścicielom firm. Mogą oni w pełni skupić się na czynnościach związanych z prowadzeniem i rozwijaniem działalności bez obaw, że biznes jest prowadzony niezgodnie z prawem podatkowym. To również duża oszczędność czasu, gdyż nie muszą oni samodzielnie studiować zapisów prawa podatkowego czy wypełniać dokumentów i kontaktować się z urzędami. Pomoc doradcy podatkowego jest również nieoceniona, gdy istnieje konieczność reprezentacji firmy przed sądem lub organami administracji publicznej, a także podczas kontroli urzędniczych i sądowo-administracyjnych. Są to sytuacje bardzo stresujące, dlatego łatwo pomylić się w zeznaniach lub zapomnieć o istotnych szczegółach. Doradca podatkowy, dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi doskonale poradzi sobie w takich sytuacjach i sprawi, że kontrola przebiegnie szybko i sprawnie.

Należy pamiętać, że aby współpraca z doradcą podatkowym wiązała się z korzyściami, należy dobrze wybrać specjalistę, który zajmie się sprawami podatkowymi firmy. Nie może to być przypadkowa osoba, tylko ktoś z dużą wiedzą, doświadczeniem - najlepiej z klientami w podobnej branży, oraz renomą. Sprawdzanie opinii i referencji o danym specjaliście przed rozpoczęciem z nim współpracy pomoże w uniknięciu zatrudnienia nierzetelnego i nieprofesjonalnego doradcy podatkowego. A kto powinien zdecydować się na współpracę z doradcą podatkowym? Jego usługi są przeznaczone dla wszystkich - zarówno osób prywatnych, jak i firm - którzy nie wiedzą w jaki sposób rozliczyć się z Urzędem Skarbowym lub potrzebują pomocy w innej sprawie dotyczącej podatków.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%