Zamknij

Wina z Polski — hit, czy kit?

14.15, 13.01.2023 . Aktualizacja: 14.17, 19.01.2023

Polscy konsumenci coraz częściej wybierają wina zamiast mocnych trunków. Trend ten sprawia, że powstają też kolejne polskie winiarnie, czy mogą one jednak konkurować z tymi najbardziej znanymi w Europie?

Polskie wina, czyli dobry wybór na przyjęcie

Polskie winiarnie rosną w siłę z każdym rokiem. Krajowi producenci wypuszczają w świat coraz lepszej jakości alkohole już nie tylko te dużej mocy. Przyjęło się, że winogron, aby dojrzeć, potrzebuje słonecznego klimatu. Okazuje się jednak, że chłodniejszy polski klimat, świetnie odnajduje się przy tworzeniu win o ożywczej kwasowości, która doskonale łączy się z mięsami i tłustymi potrawami. Polscy producenci stawiają na wina o szczepach hybrydowych, dających bukiety o rześkim, lekkim charakterze. Nie znaczy to jednak, że w naszym kraju nie produkuje się win słodszych. Na rynku znajdziemy też spory wybór tych odnajdujących się w towarzystwie deserów. Jeśli nie wiemy, jakie wino będzie najlepszym wyborem, warto poszukać uznanych polskich producentów w google, wpisując np. winiarnia zamojska,  Winnica Sandomierska, Winnica Jaworek.

Wina z Polski – zwycięzcy konkursów branżowych 

Wyznacznikiem jakości win są nie tylko gusta konsumentów, ale też wygrane konkursowe i odznaczenia. Sommelierzy i krytycy winiarscy to z pewnością grupa, której warto zawierzyć w kontekście wybory najlepszych trunków. Jeśli nie jesteśmy pewni jakości wybieranego alkoholu, możemy kierować się opinią specjalistów i postawić na najbardziej nagradzane polskie winnice. Jeśli producent zdobywa nagrody i medale rok w rok, konsument może spodziewać się, że jest to dobry, warty zakupu produkt. Znawcy win mogą oczywiście wysunąć tezę, że otrzymanie nagrody jest wynikiem subiektywnej oceny małej próbki osób. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko jeden z wyznaczników smaku i jakości alkoholu. Zawsze należy oczywiście dobierać wino do własnych kubków smakowych, a na polskim rynku win naprawdę mamy dziś w czym wybierać. Jeśli chcemy szerzej poznać ofertę winnic krajowych, możemy też wybrać się na wycieczkę połączoną z degustacją. Winiarnie, które oferują taką możliwość, sprawdzimy z łatwością w internecie. 

 

(Artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%