Zamknij

Jak sfinansować zakup samochodu ciężarowego do firmy?

14:58, 11.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:58, 11.01.2023

Kupno samochodu ciężarowego to spory wydatek dla firmy. Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować jego zakupu z bieżących środków finansowych, rozważ sięgnięcie po niedrogi kredyt samochodowy. W artykule wyjaśnimy, jak wybrać ten, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i nie obciąży firmowego budżetu.

Samochód ciężarowy w firmie to niezbędne wyposażenie podmiotów prowadzących działalność w branży transportowej, logistycznej czy budowlanej. Chcesz poszerzyć flotę o kolejne pojazdy? Sprawdź, jaki sposób finansowania okaże się najkorzystniejszy.

Jak sfinansować zakup auta ciężarowego?

Najprostszym i najszybszym sposobem na zakup firmowego zakupu samochodu ciężarowego jest sfinansowanie transakcji gotówką. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na to, by jednorazowo „wyłożyć z kieszeni” kilkadziesiąt, a nierzadko nawet kilkaset tysięcy złotych. Zwłaszcza dziś, w czasach wysokiej inflacji i wszechobecnych podwyżek. Alternatywą dla zakupu gotówkowego może być sięgnięcie po niedrogi, dostosowany do potrzeb kredytobiorcy kredyt samochodowy.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Jego przedmiotem może być więc nie tylko auto osobowe, ale także motocykl czy samochód ciężarowy. Maksymalna kwota finansowania zależy od wartości auta oraz zdolności kredytowej wnioskującego, a maksymalny okres spłaty wynosi z reguły 10 lat.

Dlaczego warto sięgnąć po kredyt na samochód ciężarowy?

Kredyt samochodowy pozwala pozyskać samochód ciężarowy w firmie bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych. Dzięki niemu pozyskasz dodatkowe środki finansowe szybko i bezpiecznie. Zmniejszysz podstawę opodatkowania — odsetki od spłacanych rat wliczysz bowiem w koszty prowadzenia działalności. Jeśli wprowadzisz auto do ewidencji środków trwałych, będziesz mógł także dokonywać opisów amortyzacyjnych.

Kredyt na zakup samochodu ciężarowego — co warto wiedzieć przed zawarciem umowy?

Kredyt samochodowy to ogólne określenie służące zdefiniowaniu zewnętrznego źródła finansowania pojazdu. Parametry dostępnych na rynku kredytów samochodowych mogą znacząco się różnić. Przed wyborem kredytodawcy i złożeniem wniosku kredytowego warto dokładnie je porównać, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • wymagania dotyczące finansowanego pojazdu. Każdy kredytodawca określa kryteria, jakie musi spełnić kredytowany pojazd. Dotyczą one przede wszystkim wieku i źródła pochodzenia pojazdu. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na trzyletni samochód ciężarowy kupowany od innego przedsiębiorcy, nie powinieneś mieć problemu ze znalezienie kredytodawcy. Jeśli jednak upatrzyłeś sobie starsze auto sprowadzone z zagranicy, dokładnie przeanalizuj wymogi dotyczące wieku i źródła zakupu. Nie każdy bank zdecyduje się bowiem pożyczyć pieniądze na taki cel;
  • wysokość wkładu własnego. Zaciągnięcie kredytu na auto dostawcze może (lecz wcale nie musi) wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty wstępnej. Jeśli chcesz zminimalizować inwestycje środków własnych, porównaj oferty poszczególnych banków i wyselekcjonuj te z najniższą wartością wkładu własnego i bez wkładu własnego. Pamiętaj jednak, że pozyskanie kredytu bez wkładu własnego nie zawsze będzie możliwe. Wiele zależy tu bowiem od tego, jak długo funkcjonuje firma, jaka jest jej forma prawna i sytuacja finansowa;
  • formułę spłaty rat. Niektóre banki oferują możliwość spłaty rat kredytu nie tylko w standardowej miesięcznej formule, ale także w formie raty balonowej lub w formie mieszanej (miesięczne raty z ostatnią ratą balonową). Zanim podejmie decyzję, zastanów się, która z nich okaże się najkorzystniejsza dla Twojego biznesu;
  • Dobry kredyt samochodowy nie może być drogi. Ważnym kryterium wyboru powinny być więc koszty. Analizując ich wysokość, nie kieruj się jednak wartością oprocentowania, lecz RRSO — rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. RRSO uwzględnia wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce zapłacisz za kredyt.


Kredyt na samochód ciężarowy pozwoli Ci poszerzyć firmową flotę o nowe pojazdy przy minimalnym nakładzie środków finansowych. Dostosowana do Twojego budżetu rata nie obciąży portfela, a możliwość amortyzacji i odliczenia odsetkowej części raty przyniesie dodatkowe korzyści podatkowe.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródło:
https://www.moto3m.pl/jak-sfinansowac-zakup-samochodu-ciezarowego-na-firme/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%