Zamknij

Jak wygląda praca na stanowisku elektryka?

artykuł sponsorowany + 13:27, 23.12.2022 Aktualizacja: 13:27, 23.12.2022

Elektryk to osoba, która zajmuje się projektowaniem, montażem i konserwacją instalacji elektrycznych oraz urządzeń elektrycznych. Jest to zawód niezbędny w wielu branżach, od budownictwa po przemysł i usługi. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym polega praca elektryka oraz jakie wymagania są stawiane przed pracownikami na tym stanowisku.

Jakie są codzienne obowiązki na stanowisku elektryka?

Praca dla elektryka polega na wykonywaniu różnych prac związanych z szeroko pojętą elektrotechniką. Do głównych obowiązków elektryka należą: montaż, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych oraz urządzeń elektrycznych, wykonywanie pomiarów i testów elektrycznych, a także doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich rozwiązań technicznych.

Niezbędne umiejętności dla kandydatów na stanowisko elektryka

Elektryk powinien mieć uprawnienia SEP. Kursy SEP mają oznaczenia G1, G2 oraz G3.

  • G1 - kursy elektryczne (między innymi przeznaczone dla osób zajmujących się instalacjami oraz sieciami elektroenergetycznymi);
  • G2 – kursy energetyczne (między innymi przeznaczone dla osób zajmujących się sieciami energetycznymi);
  • G3 – kursy gazowe (między innymi przeznaczone dla osób zajmujących się instalacjami oraz sieciami gazowymi).

Nie każdy elektryk posiada ukończone studia kierunkowe, aczkolwiek warto odnotować, że możliwe jest ukończenie studiów na kierunku elektrotechnika lub energetyka. Poza wiedzą teoretyczną bardzo ważne jest doświadczenie i wiedza praktyczna.

Elektryk musi posiadać wiedzę z zakresu szeroko pojętej elektrotechniki, norm i przepisów bezpieczeństwa oraz umiejętność obsługi specjalistycznego sprzętu. Jest to praca wymagająca precyzji i odpowiedzialności, ponieważ nieprawidłowa instalacja elektryczna może stanowić zagrożenie dla ludzi i mienia. Osoba na takim stanowisku powinna znać przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej w zakresie instalacji elektrycznych.

Możliwości rozwoju i ścieżka kariery jako elektryk

Praca elektryk” to hasło często poszukiwane przez osoby planujące swoją karierę na stanowisku elektryka. Zaletą tego zawodu jest to, że osoby mające wiedzę na temat elektryki mają wiele ścieżek rozwoju. Elektrycy mogą uzyskać specjalizacje w bardzo zróżnicowanych dziedzinach, na przykład takich jak energetyka, automatyka, systemy napowietrzne, instalacja bezpieczeństwa lub systemy audio. Przykładowe stanowiska dla elektryków to między innymi elektryk budowlany, energetyczny, telekomunikacyjny, dźwigowy, samochodowy lub automatyk. Spektrum branż jakie korzystają z usług elektryków jest bardzo szerokie w związku z czym łatwo zauważyć, że praca na tym stanowisku daje wiele możliwości rozwoju w różnych kierunkach.

Oferty pracy dla elektryka są zróżnicowane. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi około 5000 zł brutto. Wynagrodzenie w dużej mierze zależ od stażu i doświadczenia. Starszy specjalista może liczyć na wynagrodzenie znacznie wyższe. Natomiast młodsi specjaliści w małych firmach mogą zarabiać najniższą krajową. Przykładowe oferty pracy dla elektryków można sprawdzić na servicetechnical.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%