Zamknij

Audiobooki dla dzieci - dlaczego warto z nich korzystać i jakie wybierać?

09.47, 02.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09.49, 02.12.2022

Jesteśmy przekonani, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne korzyści przynosi czytanie książek przez dzieci. Te jednak sięgają po nie coraz rzadziej. Co zatem zrobić, aby zachęcić najmłodszych do czytania? Pokazać im audiobooki dla dzieci! Poniżej przedstawiamy szereg zalet poznawania książek w tej formie oraz polecamy kilka tytułów idealnych na początek!

Czytelnictwo wśród najmłodszych

Nie ma co się oszukiwać - jak pokazują badania, najmłodsi nie lubią czytać. Dzieci i młodzież coraz rzadziej sięgają po książki i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie tendencja ta ulegnie zmianie. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ dorośli, w większości przypadków, nie są idealnym wzoremdo naśladowania, jeśli chodzi o czytelnictwo. Jednak nawet jeśli nie jesteś molem książkowym pochłaniającym kilkadziesiąt tytułów rocznie, bez wątpienia wymienisz wiele zalet płynących ze spędzania czasu właśnie w ten sposób. Jak zatem przekonać dziecko do sięgania po książki? Zacznij od audiobooków dla dzieci! 

Dlaczego dzieci powinny słuchać audiobooków?

Popularność audiobooków rośnie z roku na rok. Dorośli pokochali je przede wszystkim za ich praktyczność - w końcu na słuchanie książek może pozwolić sobie większość z nas! Sięgamy po nie w drodze do pracy, w trakcie sprzątania czy treningu. Są dla nas idealnym rozwiązaniem, jeśli lubimy poznawać nowe historie, zatracać się w fabule i przebywać z intrygującymi bohaterami, ale na co dzień trudno znaleźć nam chwilę na relaks z tradycyjną książką. Dzieciom przypadną do gustu z nieco innych powodów. 

Zalety słuchania książek przez dzieci

W przypadku najmłodszych, ogromną zaletą jest także to, że mogą słuchać ich w “międzyczasie” - np. w trakcie zabawy, czy w podróży. Słuchanie audiobooków to także świetny wybór na długe podróże samochodem. Nawet jeśli dziecko lubi poznawać historie z papierowych książek, w trakcie jazdy czytanie może być dla niego niekomfortowe. Wtedy warto wybrać ulubiony audiobook, który umili czas i sprawi, że podróż minie zdecydowanie szybciej. 

Audiobooki dla dzieci świetnie sprawdzą się także u energicznych maluchów, które lubią, gdy dużo się dzieje. Takim dzieciakom trudno wysiedzieć w miejscu i skupić się na stronach pokrytych drobnymi literkami. Książki do słuchania, które często są prawdziwymi spektaklami, połączeniem kaskady głosów i dźwięków, sprawiają, że nie będą mogły się od nich oderwać!  Najciekawsze znajdziesz tutaj - https://woblink.com/katalog/audiobooki/dla-dzieci-k2

Audiobooki mają także tę zaletę, że żeby ich słuchać, dziecko nie musi nawet umieć czytać. Oznacza to, że już nawet cztero lub pięciolatki mogą poznawać fascynujące, wciągające historie, których słuchanie jednocześnie będzie wspierać ich rozwój - m.in. poszerzać słownictwo. Warto również wspomnieć, że słuchanie audiobooków w językach obcych może być świetną pomocą w ich nauce. Dzięki nim dziecko nie tylko będzie przyswajało nowe słówka w naturalny sposób, ale także obędzie się z wymową i akcentem. 

Wiemy już, dlaczego audiobooki są świetne nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci, czas zatem prześledzić tytuły, na które warto zwrócić szczególną uwagę!

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Audiobooki będą świetnym wyborem w przypadku lektur. Dzieci, które niechętnie sięgają po książki, mogą mieć trudności z przebrnięciem przez tytuły, których znajomość jest od nich wymagana w szkole. W sieci znajdziesz w formie książek do słuchania takie pozycje jak “Mitologia” https://woblink.com/audiobook/mitologia-jan-parandowski-156288, “Akademia pana Kleksa” - https://woblink.com/audiobook/akademia-pana-kleksa-jan-brzechwa-165812 czy “W pustyni i w puszczy”. 

W formie audiobooków znajdziesz także najpopularniejsze serie dla dzieci, które podbiły serca najmłodszych swoimi papierowymi wydaniami, jak “Koszmarny Karolek” czy “Gdzie jesteś, Cukierku?”. 

Dla najmłodszych proponujemy takie tytuły jak Małpiszonek Pipi, czy opowiadające o przygodach bohaterów dobrze znanych dzieciom z telewizji - Tomek i przyjaciele - Kolejowe Opowieści Tomka i Świnka Peppa - Najlepsze zwierzątko domowe i inne historie

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Przedstawione przez nas tytuły to zaledwie ułamek tego, co znajdziesz w księgarniach internetowych w działach z audiobookami dla dzieci. W sieci roi się od klasyków wydanych w tej formie, ale i książkowych nowości, które wciągną niejednego szkraba na tyle, że trudno będzie mu wyobrazić sobie życie bez książek! Audiobooki to idealna forma, aby rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem! 

 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%