Zamknij

Co to są sterowniki PLC i jakie jest ich zastosowanie?

. + 09:13, 23.08.2022 Aktualizacja: 09:13, 23.08.2022

 

Co to są sterowniki PLC i jakie jest ich zastosowanie?

Obecnie w bardzo wieli miejscach wykorzystywane są programowalne sterowniki PLC. To specjalistyczne urządzenia mikroprocesorowe przystosowane do precyzyjnego kontrolowania pracy rozmaitych maszyn oraz systemów technologicznych. Działają zawsze w oparciu o algorytm, a charakteryzują się cyklicznym obiegiem pamięci programu. W dalszej części artykułu zostanie dokładnie opisany standardowy sterownik plc.

 

Konstrukcja o ogromnej funkcjonalności

 

Omawiany sterownik wyraźnie ułatwia wprowadzanie zmian w obrębie zarówno sterowania, jak i regulowania mniej lub bardziej zaawansowanych mechanizmów przemysłowych. Występuje w kilku wersjach zróżnicowanych pod względem rozmiaru i liczby zastosowanych modułów. Najbardziej rozpowszechniony jest oczywiście model kompaktowy. W jego skład wchodzi m.in. centralna jednostka obliczeniowa odpowiedzialna za pobieranie i przetwarzanie danych (CPU), zestaw wejść oraz wyjść (cyfrowych i analogowych), moduł zasilania, moduł komunikacji służący do łączenia sterownika z komputerem (np. w celu zmodyfikowania jakiejś aplikacji), a także pamięć ROM przeznaczona do przechowywania wszelkich danych i kodu źródłowego. Całość działa na zasadzie zero-jedynkowej, co w praktyce oznacza włączanie bądź wyłączanie konkretnych komponentów wykonawczych maszyny z użyciem impulsów elektrycznych. Realizacja poleceń odbywa się w ustalonej wcześniej kolejności.

Właściwości użytkowe na optymalnym poziomie

 

Sterownik plc ma fundamentalną przewagę nad klasycznym układem przekaźnikowo-stycznikowym, ponieważ nie narzuca konieczności wymiany okablowania w trakcie procesu modyfikacji sterowania danego systemu. Przekłada się to bezpośrednio na sporą oszczędność cennego czasu i środków finansowych. Po drugie stwarza możliwość swobodnego kopiowania programu i dodawania komentarzy, a ponadto pobiera ograniczoną ilość energii elektrycznej. Do pozostałych istotnych atutów sterownika logicznego zaliczamy zaskakującą uniwersalność, wysoką odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne, całkowicie zdalną diagnostykę i konserwację (a tym samym zwiększone bezpieczeństwo eksploatacji), opcję rozbudowy wejść /wyjść z uwzględnieniem aktualnych potrzeb, uproszczoną integrację z innymi rozwiązaniami automatyki oraz znikomą awaryjność.

Elementy niezbędne w zakładach przemysłowych i nie tylko

 

Nowoczesny sterownik plc znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza w przedsiębiorstwach z branży maszynowej, energetycznej, transportowej, spożywczej, chemicznej, rolniczej, budowlanej, elektronicznej i motoryzacyjnej. Najlepiej sprawdza się w sterowaniu mechanizmami wykonującymi powtarzalne czynności, takimi jak choćby paletyzery, drukarki, prasy recyklingowe, owijarki, przenośniki taśmowe, urządzenia diagnostyczne, pompy sprężające czy zaawansowane linie produkcyjne lub montażowe. Oprócz tego inteligentne sterowniki można bez problemu znaleźć w przestrzeni publicznej i domach prywatnych. Służą bowiem do ścisłego kontrolowania pracy drogowych sygnalizatorów świetlnych, wind osobowych, schodów ruchomych, rolet okiennych, bram garażowych, a nawet systemów klimatyzacyjnych i monitoringowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%