Zamknij

Tapeta na ścianę do pokoju dziecięcego

. + 16:10, 05.07.2022 Aktualizacja: 16:15, 05.07.2022

Tapeta do pokoju dziecka to ważny element dekoracji wnętrza. Powinna ona pasować do gustu, zainteresowań oraz wieku malucha. Rodzice stawiają przed nią również wymóg trwałości, rozsądnej ceny oraz spójności z całym wystrojem pomieszczenia. Jak wybrać tę najlepiej odpowiadającą wszystkim zainteresowanym? Podpowiadamy. Odsyłamy też do obejrzenia przykładowych aranżacji na stronie AboutDecor, gdzie przekonasz się, jakie piękne wnętrza można wyczarować za pomocą tapet.

Dlaczego tapeta to dobry wybór?

W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na nudę. Kolorowe nowoczesne pokoje dla dzieci sprawiają, że aranżacja nabiera bajkowego wymiaru, daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Różnokolorowe motywy nie tylko oddziałują na wyobraźnię dziecka, wspierają jego rozwój, lecz także dają wrażenie ciepła i przytulności. Ta dekoracja chroni ściany przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a także kamufluje jej niedoskonałości. Tapety dają bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje na atrakcyjności. Możesz za ich pomocą estetycznie zaakcentować podział wnętrza na strefy do wypoczynku, nauki oraz zabawy. Poprawi ona także akustykę pokoju dziecięcego, sprawi, że przebywanie w nim będzie przyjemne, kojące i inspirujące.

Cechy idealnej tapety dla dziecka

Odporność

Tapety do pokoju dziecięcego powinny być szczególnie uważnie dobierane nie tylko pod względem estetyki. Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest wytrzymałość. Zdecydowanie lepiej od tapet papierowych z kreatywnymi pomysłami malucha poradzą sobie hydrofobowe tapety winylowe. Plamy od brudnych rączek, tłuszczu, jedzenia, ślady kredek, farbek czy plasteliny można usunąć wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem.

Bezpieczeństwo

W trosce o zdrowie dziecka najlepiej jest zakupić produkty atestowane, wówczas można być pewnym, że skład tapety nie zagrozi zdrowiu maluszka. Dla bezpieczeństwa alergików zaleca się dekoracje winylowe, zastąpić tapetami pokrytymi substancjami, które zapobiegają powstawaniu i rozwojowi drobnoustrojów. Dla alergików idealnym rozwiązaniem są także farby fotokatalityczne.

Odpowiedni wzór

Dla osiągnięcia harmonijnego efektu oraz wykorzystania pełni potencjału powierzchni ściennej najważniejsze jest, by wybrać tę dopasowaną do wieku malucha. Inne dekoracje powinny zdobić ściany u niemowlaka, a inne w pokoju ucznia lub nastolatka.

Tapety 0+

Często rodzice oczekujący dziecka urządzają pokój dziecięcy dla przyszłego potomka jeszcze, zanim się urodzi. Noworodek nie potrzebuje skomplikowanych połączeń barw i artystycznych deseni. Po około 3–6 miesiącach zacznie dopiero skupiać większą uwagę na otoczeniu. Aby wspomóc i inspirować jego rozwój, ściana w pokoju dziecięcym powinna być pokryta wzorem z dużymi i wyraźnymi obrazami przedstawiającym np. postaci zwierząt czy bohaterów z bajek. Zalecane są żywe, lecz nie jaskrawe kolory, np. zieleń, błękit, róż oraz pomarańcz.

Tapety przedszkolaka

Dzieci, które opanowały naukę chodzenia, malowania i mówienia są niezwykle ciekawe świata. Dziecko w wieku 4–5 lat ma już swoje ulubione postacie, które z radością przywita na tapecie w swoim pokoju. Następuje też już wyraźny podział na tematy typowo dziewczęce jak królewny, wróżki i elfy oraz preferowane przez chłopców motywy strażackie, policyjne, motoryzacyjne, dlatego warto zapytać o zdanie swojego malucha, by aranżacja w pokoju dziecięcym inspirowała i cieszyła go najbardziej.

Dekoracje ścienne ucznia

W życiu każdego małego odkrywcy nadchodzi czas, gdzie nauka zaczyna dominować nad zabawą. Samochodziki, misie, lalki i klocki odchodzą do lamusa. Pojawiają się obowiązki, zmieniają potrzeby i organizacja dnia. Rodzący się indywidualizm ucznia należy wspierać, lecz w rozsądnych granicach. Tapeta w jaskrawe i agresywne wzory nie będzie sprzyjała skupieniu i relaksowi po szkole, natomiast kilka plakatów powieszonych na stonowanej i eleganckiej szarej ścianie na pewno będzie dobrym kompromisem.

Praktyczne porady

Warto mieć na uwadze fakt, że tapeta zajmuje sporą powierzchnię i znacząco wpływa na jej optyczny odbiór. Wyraziste wzory ożywią pomieszczenie, jasne kolory powiększą i rozjaśnią, a poziome desenie wydłużą. Aranżację ściany należy starannie przemyśleć, by nie wywołać wrażenia chaosu i dysharmonii. Trzeba pamiętać, że barwy wpływają na nastrój i unikać czerwieni, granatów oraz czerni, które mogą w dłuższej perspektywie czasu działać stymulująco na najmłodszych. Dobrym i sprawdzonym sposobem na wykończenie są kolory pastelowe, neutralne, będące doskonałą bazą do inspirujących dekoracji pokoju dziecięcego.

Zapoznaj się z propozycjami profesjonalistów na stronie AboutDecor oraz powyższymi wskazówkami, a stworzysz pięknie wykończony, pobudzający wyobraźnię oraz dający poczucie bezpieczeństwa pokój dla swojej pociechy. Do dzieła!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%