Zamknij

Kultywujmy lokalne tradycje: Jedyne takie święto twórców z Borów!

14:56, 10.06.2020 | K.T
Skomentuj
REKLAMA

Dzięki takim inicjatywom możliwe jest pielęgnowanie naszych lokalnych tradycji. Kolejny raz będziemy mieli możliwość podziwiania: haftów, plecionek, drewnianych rzeźb czy wyjątkowo odwzorowanych ptaków. "Tygodnik Tucholski" objął wydarzenie patronatem medialnym.

Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej w Borach Tucholskich ma bogatą historię, która została zapoczątkowana w latach 60. ubiegłego wieku. W kalendarzu lokalnych imprez nie znalazł się on jednak przez około 20 lat. Pierwsza edycja po reaktywacji, dzięki staraniom Tucholskiego Ośrodka Kultury oraz Borowiackiego Towarzystwa Kultury, odbyła się w 2019 roku. 

Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej organizowany niemal cztery dekady  przez tucholskie środowisko kultury pobudzał i ożywiał krajobraz kulturowy całego regionu. W zeszłej edycji konkursu udział wzięło 30 twórców ludowych z terenu Borów Tucholskich, m.in. z: Tucholi, Chojnic, Czerska, Wierzchucina, Przymuszewa, Kęsowa, Ostrowitego, Bralewnicy oraz Mąkowarska 

– mówi Agnieszka Joppek, specjalista ds. artystycznych Tucholskiego Ośrodka Kultury.

Może zgłaszać się też młodzież
W tym roku patronat honorowy nad imprezą objęli zarówno burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, jak i starosta tucholski Michał Mróz. Prace do konkursu można zgłaszać aż w 6 kategoriach: rzeźba w drewnie i płaskorzeźba; ptaszki i zabawki drewniane; haft kaszubski tradycyjny (różne szkoły); czepce i strój ludowy; plecionka; malarstwo na szkle i drzeworyt. 
Konkurs jest otwarty, obejmuje wszystkich twórców nieprofesjonalnych z terenu Borów Tucholskich, w tym młodzież od 16. roku życia. Każdy uczestnik może przedstawić do oceny maksymalnie 3 prace, które nie były nigdy wcześniej nagradzane w żadnym innym konkursie. Szczegółowy regulamin oraz karty zgłoszeniowe dostępne na stronie www.toktuchola.pl i w Tucholskim Ośrodku Kultury. Zapisy twórców prowadzone są do 30 lipca bieżącego roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w połowie listopada, organizator poinformuje o szczegółach. W tym roku jury przyzna nagrody pieniężne (we wszystkich 6 kategoriach): I miejsce – 300 zł, II miejsce – 200 zł i III miejsce – 150 zł.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz