W czwartek (27.02) od południa na ulicach miasta będzie można spotkać nietuzinkowe postaci. Do tego będzie bardzo głośno i radośnie. Przez Tucholę przejdą kolędnicy!
Muzeum Borów Tucholskich, między innymi we współpracy z Borowiackim Towarzystwem Kultury, organizuje w przyszłym tygodniu wydarzenie, które przybliży zanikający już zwyczaj kolędowania. W tak zwany Tłusty Czwartek, który przypada 27 lutego, przez Tucholę przemaszeruje korowód ciekawych postaci. Można spodziewać się diabłów, aniołów, kozy, gwiazdorów i innych przebierańców.
Kiedyś zwyczaj kolędowania był bardzo powszechny, zarówno w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, po świętach, jak i w karnawale. My właśni tak na koniec karnawału chcemy przejść ulicami Tucholi i zrobić trochę hałasu. Przed laty robiliśmy takie korowody, potem weszły orszaki na Święto Trzech Króli, więc zaprzestaliśmy, żeby nie dublować podobnych wydarzeń. Z racji tego, że teraz trasa orszaku jest dość krótka, wracamy do tradycji kolędowania
- mówi Wioletta Chabowska z Muzeum Borów Tucholskich.
Przyniosą szczęście i dostatek
W ruch pójdą instrumenty muzyczne, a nawet patelnie. Uczestnicy przemarszu będą śpiewać różne przyśpiewki, a odwiedzając kolejne punkty na trasie przedstawią zabawne dialogi w gwarze borowiackiej. Zajrzą m.in. w okolice tucholskich urzędów.
Kiedyś każdemu gospodarzowi zależało na wizycie takich kolędników, bo to wróżyło szczęście i dostatek na cały rok
- mówi nasza rozmówczyni.
Muzeum do współpracy zaprosiło m.in. młodzież ze szkół średnich. Liczy też na odzew ze strony mieszkańców.
Będzie nam bardzo miło, jak mieszkańcy przyłączą się do naszego korowodu
- podkreśla Wioletta Chabowska.
Zbiórka uczestników wydarzenia o godzinie 11:50 na dziedzińcu muzeum.
Trasa przemarszu:
Muzeum Borów Tucholskich - Zespół Szkół Licealnych i agrotechnicznych - Technikum Leśne - wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem - Szkoła Podstawowa nr 3 - Liceum Ogólnokształcące - Starostwo Powiatowe - Szkoła Podstawowa nr 1 - Urząd miejski - Tucholski Ośrodek Kultury - Muzeum Borów Tucholskich
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz