Konferencję "Korzenie. Tradycja. Trwanie" zorganizowaną przez Lokalną Grupę Działania "Bory Tucholskie" oraz Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi, poświęcono kulturze borowiackiej, ale też kaszubskiej i kociewskiej.
Wydarzeniu, które odbyło się w piątek (13 września) w Książnicy Tucholskiej, towarzyszyły wykłady i dyskusja na temat wspólnej troski o przyszłość kultury. Konferencja zgromadziła licznych znakomitych gości z dziedziny nauki, czy popularyzowania kultur.
Jak mówiła Maria Ollick, celem piątkowego forum, było nie tyle zwrócenie uwagi na kulturę ludową i regionalną tradycję, ale poprzez dyskusję poznanie oferty w dziedzinie edukacji regionalnej.
Jest ona bowiem wyrazem naszej wspólnej troski o przyszłość kultury, która jest wyznacznikiem poczucia tożsamości, przywiązania, zrozumienia miejsca pochodzenia i zamieszkania
- wyjaśniała.
Dodajmy, że konferencja poświęcona takiej problematyce, odbyła się po raz ostatni 11 lat temu.
W ponad godzinnej debacie głos zabrali znakomici goście, którzy swoje naukowe badania i codzienne działania poświęcają dziedzictwu kulturowemu i przekazywaniu go młodym pokoleniom. Byli to: dr Michał Kargul, dr Marek Sass, mgr Przemysław Kilian, oraz mgr Ilona Kiełpińska i mgr Dorota Hass - Goliszek. Celem wygłaszanych referatów przez ww. gości i dyskusji było: zastanowienie się nad tożsamością regionalną i lokalną oraz sposobem jej dalszego budowania, zrozumienie roli historii w edukacji i wspólnych korzeni Borów, Kociewia i południowych Kaszub, wagą języka i poznaniu misji placówek oświatowych w dziedzinie edukacji regionalnej.
Za tematyczną scenografię konferencji odpowiadało Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz