Zamknij

Gmina Lubiewo: Piąta edycja "Lata w Teatrze" / ZDJĘCIA

08:32, 28.07.2024 Aktualizacja: 10:55, 28.07.2024
Skomentuj W Lubiewie trwa program teatralny, w którym biorą udział młodzi mieszkańcy gminy. W Lubiewie trwa program teatralny, w którym biorą udział młodzi mieszkańcy gminy.

W Lubiewie trwa piąta edycja programu "Lato w teatrze", którego motyw przewodni i zarazem tytuł brzmi „Latawce i marzenia”. Dzięki przedsięwzięciu dzieci z terenu gminy mogą kreatywnie spędzać czas na darmowych półkoloniach i uczestniczyć w wybranych warsztatach: teatralnych, artystycznych lub graficznych.

Biblioteka - Centrum Promocji i Kultury Gminy Lubiewo po raz piąty przystąpiła do "Lata w Teatrze", programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczne półkolonie trwają dwa tygodnie, od 22 lipca do 3 sierpnia i zakończą się finałowym przedstawieniem. W zajęciach uczestniczy 30 dzieci z gminy Lubiewo, w wieku od 8 do 14 lat.

- Dzieci przychodzą na warsztaty nastawione na prace u naukę - mówi specjalistka do spraw promocji i animacji w BCPiK, a zarazem koordynatorka lubiewskiego "Lata w teatrze" Izabela Kotlęga.

Codzienność lata w teatrze

Prowadzący warsztaty w pierwszych dniach półkolonii, skupili się na poznaniu dzieci i wspólnej integracji.

Na początku w formie zabawy uczestnicy i prowadzący zapisywali na karteczkach, jakie będzie ich "Lato w teatrze". Trudnością był wymóg mówiący, że słowo musi zaczynać się, na którąś z liter ze wskazanego sformułowania.

Drugiego dnia LWT biorący udział w programie tworzyli latawce w Fundacji Cudawianki i Warsztatowni Kreatywności w Lubiewicach, które zostaną wykorzystane w scenografii. Motyw latawca pomoże również przejść do tematu marzeń zawartych w tytule programu.

Warto zwrócić uwagę na plan danego dnia teatralnego lata w Lubiewie. Jak tłumaczy Izabela Kotlęga każdy dzień rozpoczyna się rozgrzewką, którą prowadzą kierujący warsztatami. 

- Patrzymy podczas rozgrzewki na to, w jakim nastroju są dzieci. Czy należy je trochę wyciszyć i skupić, czy potrzebne jest doładowanie energii - precyzuje koordynatorka.

Zajęcia odbywają się w trzech blokach z przerwami na śniadanie i obiady, na które uczestnicy chodzą do miejscowej szkoły podstawowej.

Warsztaty pod okiem profesjonalistów w swojej dziedzinie

Warsztat teatralny prowadzi Błażej Szymański, który na co dzień jest studentem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz Hanna Barakat, studentka psychologii zdrowia.

Celem warsztatów muzycznych, nad którymi pieczę sprawuje Adam Lewartowski (doktorant na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, badający wpływ rytmu na mózg i funkcje poznawcze człowieka), jest tworzenie muzyki na żywo przy wykorzystaniu bębna szamańskiego.

Grupa warsztatów graficznych nadzorowana jest przez Marcin Gręźlikowskiego (pseudonim Andrzej Poprostu). Gręźlikowski jest niezależnym artystą i twórcą kilkudziesięciu znanych murali. 

Finał lata w teatrze. To dzieci decydują, o tym co zobaczy publiczność

Jak przyznaje Izabela Kotlęga na tydzień przed zakończeniem akcji trudno jest dokładnie określić, co publiczność zobaczy na wielkim finale "Lata w teatrze", który zaplanowany jest na 2 sierpnia. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku zmierzać będą poszczególne zajęcia i jakie efekty przynosić będzie codzienna kreatywność uczestniczących w nich dzieci.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%