Zamknij
REKLAMA

Trzy pozarządówki z wojewódzkim dofinansowaniem

13:00, 12.05.2022 | .
Skomentuj Podczas pikniku historycznego w Wierzchucinie wystąpi zespół rockowy Dzieciuki.
REKLAMA

Trzy stowarzyszenia z powiatu tucholskiego są liście organizacji pozarządowych, które zdobyły dofinansowanie wojewody na organizację wydarzeń kulturalnych.

Półtora miliona złotych z budżetu województwa trafiło w tym roku do organizacji pozarządowych na organizację siedemdziesięciu różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Na liście znalazły się trzy przedsięwzięcia organizowane przez stowarzyszenia z powiatu tucholskiego. Wszystkie dostały tę samą kwotę - 5 tys. zł.  Jedną z nich jest Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło", które słynie w okolicy z dbałości o nekropolie ewangelickie oraz widowiskowych inscenizacji historycznych. Co ciekawe, poprzednia inscenizacja odbyła się dwa lata temu i tuż po niej Bartosz Puchowski, wiceprezes "Światła" zapowiedział przerwę w jej organizacji. W tym roku znów będziemy mogli spotkać się w Wierzchucinie - nie będzie jednak potyczki, impreza będzie miała inną formę.

- Ze względu na wojnę w Ukrainie postanowiliśmy, że nie będzie inscenizacji historycznej - mówi Bartosz Puchowski. - Zorganizowany zostanie piknik historyczny połączony z charytatywnym koncertem dla Ukrainy. Wystąpi zespół rockowy Dzieciuki. Będziemy zbierać dary oraz fundusze dla Ukrainy - informuje.

Impreza ma odbyć się 17 września - to data symboliczna, ponieważ właśnie tego dnia przypada 83. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Dzieciuki to białoruski zespół, który występował już w Wierzchucinie w 2018 roku. Artyści w folkowo-punkowej formie przedstawiają historię swojej ojczyzny. Sprzeciwiają się reżimowi Łukaszenki, a ponadto wspierają Ukrainę - zespół występował niedawno podczas Festiwalu Kultury Słowiańskiej pod hasłem "Białoruś dla Ukrainy". 17 września będą też zorganizowane prelekcje, jak zawsze do rąk uczestników trafi jednodniówka, zapowiadane są również wystawy.

Kiedy przed dwoma laty Bartosz Puchowski zapowiadając przerwę w organizacji imprezy, mówił o "zmęczeniu materiału". Przygotowania trwają zawsze wiele miesięcy - od napisania wniosków, przez dokładne zaplanowanie atrakcji, stworzenie jednodniówki, aż po rozliczenie się z przyznanych środków już po zakończeniu imprezy. Jak się okazało, na szczęście przerwa nie była długa. Organizatorzy wracają z energią po tym odpoczynku. Już teraz śmiało można powiedzieć, że ta decyzja na pewno spotka się z zadowoleniem mieszkańców - historyczne spotkania w Wierzchucinie wpisały się już na stałe w kalendarz cekcyńskich imprez kulturalnych i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

- Ludzie dopytywali, czy zorganizujemy jeszcze inscenizację w Wierzchucinie. Dlatego postanowiliśmy wrócić do tej inicjatywy, choć w nowej formie. Chcemy zagrać koncert i jednocześnie pomóc Ukrainie - podsumowuje wiceprezes "Światła".

Muzycznie w Kęsowie, poetycko w Krzywogońcu

Dofinansowania zdobyła Też Fundacja czAR(t) Krzywogońca, której prezesem jest Grażyna Wojcieszko. 25 czerwca w Krzywogońcu odbędzie się Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły ze Świętojańskim Poezjowaniem. Podczas festynu ogłoszone zostaną wyniki ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "O Złotą Pszczołę". Tej części zawsze towarzyszą ciekawe wykłady i rozmowy z laureatami - nie inaczej będzie w tym roku. Później impreza przeniesie się do miejscowego amfiteatru, gdzie wybrany zostanie najpiękniejszy wianek, odbędzie się także kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza " Woda i ogień". Zwieńczeniem spotkania będzie koncert poezji śpiewanej - wystąpi zespół Remiza.

5 tys. zł zdobyło też Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kęsowa na projekt "Muzycznie w Kęsowie".

- W ramach projektu 2 października odbędzie się koncert orkiestry Filharmonii Pomorskiej w Wiejskim Domu Kultury w Kęsowie - mówi Beata Wiśnioch ze stowarzyszenia. Dodaje, że wstęp jak zawsze będzie darmowy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%