Zamknij

Czasem pomaga zwykła rozmowa. Jak postarać się o "asystenta osobistego"?

. 08:19, 19.11.2021 Aktualizacja: 08:23, 19.11.2021
Skomentuj

Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucholi już kolejny rok, z powodzeniem realizuje program pod nazwą "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej". Coraz więcej osób niepełnosprawnych decyduje się na udział w przedsięwzięciu, ponieważ brakuje im towarzystwa, uwagi i wsparcia.

Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" do którego przystąpił Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucholi wystartował już w ubiegłym roku. Adresowany jest do osób niepełnosprawnych - dorosłych i dzieci. Asystent osobisty różni się od pracownika socjalnego lub opiekuna świadczącego usługi opiekuńcze. Taki asystent nie sprząta mieszkań i nie świadczy usług pielęgnacyjnych, nie zastępuje usług medycznych ani opiekuńczych. Program bardzo szczegółowo określa zadania asystenta osobistego. Są nimi: pomoc w dotarciu do wybranego miejsca, pomoc w zakupach, ale już nie robienie zakupów za osobę, której asystuje, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, pomoc w nawiązywaniu kontaktu z organizacjami, pomoc w korzystaniu z oferty kulturalnej.

Kluczowym słowem jak opowiada kierownik działu pomocy środowiskowej Krzysztof Blas jest "pomoc".

- Asystent jedynie wspiera osobę z niepełnosprawnością w wykonywanych przez nią zadaniach. Nie wykonuje żadnych zadań za nią - podkreśla pracownik OPS w Tucholi.

Zapoczątkowany w ubiegłym roku przez tucholski ośrodek pomocy program okazał się strzałem w dziesiątkę. Bardzo szybko udało się zebrać asystentów. Tak samo sprawnie poszło ze zgłoszeniami osób niepełnosprawnych, którzy zdecydowali się na udział w przedsięwzięciu. 

- Program się sprawdza. Odzew jest bardzo duży. Potrzeby olbrzymie. Cieszy nas wszystko, co możemy osobom potrzebującym dać, w czym możemy pomóc - dopowiada Krzysztof Blas.

OPS w Tucholi po udanej ubiegłorocznej kampanii w tym roku ponownie wystąpił do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o ponowne wsparcie programu. Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Celowego Funduszu Solidarnościowego wyniosło 273.921,57 zł. Całkowita wartość to 274.781,57 zł. W ramach programu pomocą w formie asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej objęto troje dzieci w wieku poniżej 16 lat, 21 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i 9 osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Usługę asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej świadczy w tej chwili 8 przygotowanych do tej roli, posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie asystentów. Ci ludzie pomagają niepełnosprawnym, ale ich nie wyręczają w codziennych pracach i przy codziennych obowiązkach. Asystenci spędzają ze swoimi podopiecznymi do 60 godzin miesięcznie na osobę dorosłą i do 30 godzin miesięcznie w przypadku dziecka. 

- Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" daje ludziom dużo radości. Możemy pochwalić się już pierwszymi sukcesami i pierwszymi metamorfozami naszych podopiecznych, którzy otworzyli się a świat i na otoczenie - zapewnia Justyna Porębska, koordynatorka zespołu ds. pracy socjalnej i usług społecznych. - Niektórzy nasi podopieczni czują się lepiej już po samej rozmowie. Brakuje im kontaktu z ludźmi, zainteresowania, czy pomocy w podstawowych czynnościach domowych. Inni potrzebują pomocy w sprawach urzędowych, mieszkaniowych, wizyt lekarskich. Reagujemy również na sprawy bieżące, pojawiające się z dnia na dzień. Nasi podopieczni mają telefony do nas. W razie potrzeby mogą zadzwonić, poprosić o pomoc, poradzić się czy po prostu porozmawiać. 

Jak dodaje koordynatorka programu często wywiązuje się między asystentami i podopiecznymi, więź emocjonalna, relacje nawet rodzinne. 

- Czasem chodzi o wspólne wypicie kawy, obejrzenie ulubionego serialu, rozmowa na temat tego co dzieje się kraju lub pomoc w dotarciu do kościoła - wylicza Justyna Porębska. - Zwykłe, codzienne sprawy. Wykonywane jednak wspólnie dają podopiecznym dużo radości. 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucholi widząc jakie jest zapotrzebowanie i jakie program przynosi efekty zdecydował na kontynuowanie zadania. Wniosek o przyznanie wsparcia na rok 2022 został już złożony i przeszedł pierwsze oceny. Docelowo mówimy tu o 60 uczestnikach projektu. 

- Tworzymy już listę osób oczekujących - podpowiada Krzysztof Blas. - Każda osoba, która chciałaby otrzymać pomoc w postaci wsparcia asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej może zgłosić się do naszego ośrodka przy ulicy Świeckiej 45 lub zadzwonić pod numer 52 39 56 315.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%