Zamknij

"Tygodnik" ma konkurencję?! Właśnie ukazał się... "Młodnik"

15:12, 05.10.2021 L.Z Aktualizacja: 15:16, 05.10.2021
Skomentuj

Technikum Leśne w Tucholi zakończyło realizację projektu Medialny Leśnik. Efektem finalnym przedsięwzięcia było wydanie branżowego pisma "Młodnik". Przedstawiającą zagadnienia leśnictwa gazetę pod fachowym okiem Rafała Jajora stworzyli młodzi leśnicy.

Konferencja podsumowująca projekt Medialny Leśnik odbyła się w 30 września w auli Technikum Leśnego w Tucholi. Przedsięwzięcie realizowane było w poprzednim roku szkolnym i polegało na uczestnictwie młodych ludzi w warsztatach dziennikarskich oraz na wydaniu profesjonalnej gazety pod nazwą "Młodnik". Co warto podkreślić, branżowe czasopismo zostało w całości przygotowane przez młodzież technikum leśnego i wydane przez Wydawnictwo Las Media. Pieczę nad projektem sprawowali redaktor naczelny "Nowej Gazety Leśnej" Rafał Jajor oraz z ramienia szkoły dyrektor Piotr Marciniak i wicedyrektor Anna Stybaniewicz-Pik. 

W Internecie często... szykanowani

Spotkanie podsumowujące Piotr Marciniak zaczął od przypomnienia genezy powstania projektu. Pomysł zrodził się - jak się dowiedzieliśmy - w 2019 roku przy okazji wizyty Rafała Jajora w tucholskiej szkole i rozmowie przy kawie.

- Mówiliśmy o sposobach dotarcia do społeczeństwa z informacjami o pracy i roli leśnika - tłumaczył Marciniak. - Osoby pracujące na rzecz przyrody są bardzo często opluwane i szykanowane przez ludzi, którzy o ich pracy nie mają zielonego pojęcia, a wiele chcą powiedzieć. Używają do tego celu różnego rodzaju social mediów - mówił. - Leśnikom z kolei trudno się bronić. Nie radzą sobie z tym. Dlatego też podczas naszego spotkania zrodził się pomysł stworzenia gazety, której rolą będzie opowiedzenie o tym, kim jest leśnik, jakie ma pasje, czym się zajmuje i co kocha. Wydanie publikacji miało też dodatkowy cel - nauczyć młode pokolenie rozmowy o lesie. I myślę, że to wszystko się nam udało. Stworzyliśmy profesjonalne wydanie. Nie jest to gazetka szkolna, ale fachowa publikacja. Traktuję ją jak innowację technologiczną. Przygotowaną i wydaną przez uczniów gazetę będziemy rozsyłać w różne miejsca. Będziemy starali się, by dotarła pod każdą strzechę leśną w kraju.

Dyrektor szkoły podczas swojego wystąpienia przypomniał również etapy realizacji projektu i opowiedział o trudnościach, z jakimi przyszło się pomysłodawcom w tym czasie zmierzyć. Pierwsze wiązały się z pandemią. Warsztaty dziennikarskie trzeba było realizować w systemie online. Później doszły kwestie finansowe. 

Wypowiedź dyrektora Marciniaka uzupełnił Rafał Jajor:

- Nie wyobrażałem sobie tego, by nie opublikować wszystkich napisanych przez młodych ludzi artykułów. 

W związku z tym należało powiększyć wydanie o dodatkowe strony. Relatywnie przełożyło się to na wzrost kosztów wydania. Pomoc w temacie pozyskania dodatkowych środków finansowych przyszła ze strony Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. W tym momencie obaj koordynatorzy projektu wspomnieli wsparcie Nadleśniczego Nadleśnictwa Runowo Kamila Walenciuka, który jest zarazem przedstawicielem rady rodziców i przyjacielem szkoły. Dodajmy, że patronat honorowy nad projektem oprócz regionalnej dyrekcji sprawowały Lasy Państwowe i Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Redaktor tylko podpowiadał

Redaktor naczelny "Nowej Gazety Leśnej" Rafał Jajor, stojąc przed młodzieżą, pochwalił cały zespół redakcyjny. Przyznał się do tego, że na początku szacował, że do pracy nad wydaniem gazety zgłosi się góra 10 osób. Tymczasem chęć udziału w przedsięwzięciu zadeklarowało 30 młodych ludzi.

- Przyjemnie było patrzeć na to, jak wygląda wasz wielki skok na głęboką wodę - mówił z uśmiechem Rafał Jajor. - Nie ingerowałem, nie pomagałem. Doradzałem jedynie i podpowiadałem. Chciałem, byście czuli, że robicie coś naprawdę, coś od samego początku. Byście poznali cały proces tworzenia gazety. I to wam się udało - podsumował. - Gazeta, którą stworzyliście, jest pewnego rodzaju przewodnikiem po waszej szkole. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Sięgnęliście po różnego rodzaju gatunki dziennikarskie. Są reportaże, felietony i wywiady, a także artykuły poradnikowe. 

Młodzież załapała bakcyla

Wrażeniami podzielili się też sami uczestnicy projektu i zarazem jego twórcy. Mówili otwarcie o tym, że praca nad wydaniem gazety bardzo się im podobała i przyniosła wiele satysfakcji. Była odskocznią od codziennej nauki i pozwoliła przybliżyć świat komunikacji.  Wyrazili nadzieję, że podjęte raz zadanie będzie kontynuowane. 

"Młodnik" ma 40 stron i zawiera 17 artykułów - jak już wspomnieliśmy - samodzielnie opracowanych i napisanych przez uczniów technikum leśnego. Poruszają różne tematy i są opatrzone autorskimi zdjęciami.

Pełnoprawni dziennikarze

Podczas konferencji wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Rafała Jajora specjalne certyfikaty i co najważniejsze, pełnoprawne legitymacje dziennikarskie. Spotkanie podsumowujące prowadziły uczennice Roksana Woźniak i Klaudia Wieczorek. Uświetniła ją obecność sygnalistów myśliwskich, sokolników z ptakami i pianisty.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%