Zamknij
REKLAMA

Bralewnica: Msza przy odnowionym miejscu pamięci. SPRAWDŹ KIEDY

15:07, 16.09.2021 | K.T
Skomentuj Fot. UG w Kęsowie
REKLAMA

Niemcy zamordowali tam 11 Polaków. Teraz ustawiono w Bralewnicy m.in. nowy krzyż. Uroczyste odsłonięcie już w niedzielę.

O renowacji miejsca pamięci w Bralewnicy "Tygodnik Tucholski" informował już pod koniec maja 2021 roku. Teraz przyszedł czas na uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika. Już w najbliższą niedzielę (19 września) o godzinie 12:00 odbędzie się w Bralewnicy msza święta w intencji pomordowanych, w której mogą uczestniczyć również okoliczni mieszkańcy.

Według pamiątkowej tablicy, która się tam znajduje, Niemcy dokonali mordu na Polakach 3 listopada 1940 roku. Okupanci rozstrzelali 11 osób: wypisano 10 imion i nazwisk oraz jedno "nazwisko nieznane". Historia Bralewnicy jest bardzo tajemnicza i jak już tłumaczył na naszych łamach historyk Marek Sass: "pozostaje w cieniu Radzimia i Rudzkiego Mostu. Rzeczywiście trudno o szczegółowe informacje na temat tej tragedii". Prawdopodobne jest, że hitlerowcy rozstrzelali przypadkowo złapanych Polaków w odwecie za rzekome śmiertelne pobicie ustanowionego przez  Niemców sołtysa Wielkiego Mędromierza – Niemca Franza Bredy. Na rozstrzelanie okupanci mieli spędzić mieszkańców okolicznych wiosek, w tym dzieci, aby byli świadkami okrutnego zdarzenia.

Pierwsze miejsce pamięci w Bralewnicy z brzozowym krzyżem i usypanym specjalnie na tę okoliczność kopcem, powstało w 2003 roku dzięki staraniom gminy Kęsowo i Duszpasterstwa Wspólnoty Rolników przy parafii św. Stanisława Męczennika w Wielkim Mędromierzu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

borowiackaborowiacka

0 1

Brawo Grzegorz Braun za przypomnienie Niedzielskiemu, ze za ludobójstwo jest kara śmierci! 08:09, 17.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%