Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Tomasz Stybaniewicz tłumaczy, że trzeba dokończyć dokumentację i omówić kwestię wsparcia ze strony gminy budowy ścieżek i dalszego zagospodarowania cmentarza. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.
O kolumbarium w Tucholi w ostatnim czasie zrobiło się wyjątkowo głośno. Na temat potrzeby jego budowy mówią już nie tylko radni, ale i sami mieszkańcy miasta.
- W ostatnich latach tradycyjny sposób chowania jest coraz częściej zastępowany przez kremację. Budowa kolumbarium na naszym cmentarzu dałaby możliwość chowania bliskich na długie lata - zwraca uwagę jeden z naszych czytelników.
- Odchodzimy w tej chwili od dużych pomników - mówi kolejny rozmówca. - Rodziny migrują po świecie i w ostateczności nie ma kto zająć się takim grobem. Kolumbarium jest w takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem. Tuchola zostaje pod tym względem w tyle za innymi miastami.
Jeden moduł - 18 komór
Ściana urnowa, o czym pisaliśmy już kilkukrotnie, miałaby powstać na terenie cmentarza komunalnego. Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi, które zarządza tym terenem, podaje, że dysponuje już projektem kolumbarium. Na początek powstanie moduł z 18 komorami. Wszystko jest tak zaprojektowane, że w przyszłości będą mogły zostać dobudowane kolejne nisze. Koszt stworzenia takiej budowli to ok. 40-50 tysięcy złotych.
- Jesteśmy w stanie pokryć koszty budowy samego kolumbarium - informuje prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Tucholi Tomasz Stybaniewicz - ale chcielibyśmy to zrobić kompleksowo, wraz z budową dróg dojazdowych i ścieżek. Pragniemy przy okazji uporządkować dalszą część cmentarza celem wyznaczenia kolejnych miejsc pochówku. W kwestii wsparcia tych właśnie działań chcemy możliwie najszybciej rozmawiać z samorządowcami. Chodzi o współpracę w tym zakresie z gminą, o wsparcie działań i, jak wiadomo, odpowiedni montaż finansowy. PK nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów. Temat jest otwarty - dodaje.
Wiosną będzie już coś widać
W kwestii samego kolumbarium kończy się proces przygotowywania dokumentacji.
- Kolumbarium składać się będzie z modułów. Chcemy, by budowla nie sprawiała wrażenia jednego, wielkiego monumentu - dodaje Stybaniewicz. - Wszystko powinno współgrać ze sobą pod względem architektonicznym, ale także praktycznym.
Realizacja przedsięwzięcia miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Prezes PK liczy, że wiosną stanie pierwszy ze wspomnianych modułów kolumbarium.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz