Zamknij
REKLAMA

Uważajcie: Nowy rodzaj oszustw - na OLX i WhatsApp

15:51, 14.02.2021 | K.T
Skomentuj
REKLAMA

Przestępcy odwrócili nieco role. Teraz to my czekamy na zapłatę, bo przecież sprzedajemy dany produkt. Oszust niczego nam "nie wciska", chce jedynie przelać pieniądze... bezpośrednio na naszą kartę płatniczą. To pułapka! Nigdy nie podawaj obcemu pełnego numeru karty, daty jej ważności i kodu cvv. Nie ma możliwości wykonania przelewu w ten sposób na Twoją kartę. Możesz za to szybko stracić wszystkie pieniądze.

Działania cyberprzestępców są coraz bardziej wyrafinowane i perfidne. Niebezpieczeństwo w sieci czai się już właściwie na każdym kroku, a to dlatego, że oszuści cały czas wymyślają nowe sposoby, aby wyłudzić nasze pieniądze. O jednym z najnowszych nielegalnych występków poinformował "Tygodnik Tucholski" prokurator rejonowy z naszego miasta – Marcin Przytarski. Okazuje się, że jeśli wystawiasz jakiś produkt na sprzedaż na popularnym serwisie OLX, musisz być bardzo uważny, bo przestępcy i na tym będą chcieli zarobić. Jak to możliwe?

Najczęściej chodzi właśnie o przedmioty wystawione na OLX-ie, a oszuści kontaktują się ze sprzedającym za pomocą komunikatora WhatsApp. Pojawia się nawet konkretna osoba z imieniem i nazwiskiem, z jakimś zdjęciem. Oczywiście są to fałszywe dane osobowe i często skradzione na przykład z portalu społecznościowego

– rozpoczyna opisywanie całego procederu prokurator.

Po przywitaniu się, przestępcy pytają o możliwość zarezerwowania danego towaru i tutaj UWAGA: chcą płacić za pośrednictwem OLX-a.

Jeśli się na to zgodzimy, otrzymamy instrukcję, że musimy przesłać, czyli ujawnić dane własnej karty debetowej czy bankomatowej, włącznie z jej pełnym numerem, datą ważności i kodem cvv znajdującym się na drugiej stronie, przy podpisie. Oszuści zapewniają bowiem, że płatność będzie nie na konto, a na kartę właśnie. Gros ludzi niestety łapie się obecnie na takie nielegalne działania

– tłumaczy Marcin Przytarski.

Zamiana ról

Rzecz jasna w taki sposób bardzo szybko można stracić wszystkie pieniądze, które mamy na koncie! Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma żadnej możliwości płacenia za zakupione produkty za pośrednictwem  OLX-a. Po drugie, nie można ujawniać obcym osobom danych osobistej karty płatniczej. Jej pełen numer w połączeniu z datą ważności i kodem cvv umożliwi cyberprzestępcom wykonywanie transakcji za pośrednictwem Internetu!

Dlaczego takie oszustwa szybko stają się popularne i skuteczne? Następuje tu swoista zamiana ról, a to potrafi uśpić naszą czujność. W teorii przecież to my mamy otrzymać pieniądze, a nie za coś płacić. Potencjalny przestępca już nie jest osobą, która próbuje nam coś sprzedać, "wcisnąć". Nie potrzebuje też naszej szybkiej pomocy. Teraz chce nam za coś zapłacić, chce być postrzegany jak zwykły, dobry klient, ktoś, kto kupi od nas dany produkt.

Jak informuje rzecznik KPP w Tucholi Bartosz Wiese, takie próby wyłudzeń były już zgłaszane na naszym terenie, nawet w zeszłym roku.

Metod działania cyberprzestępców jest bez liku, a dodatkowo cały czas ewoluują. Oszuści informują też poprzez WhatsApp'a, że wykonali już przelew i opłacili nawet kuriera. Sprzedawca musi tylko kliknąć w podesłany link i uzupełnić dane, żeby przekierować środki na swoje konto. I w tym momencie również dochodzi do kradzieży pieniędzy. OLX przestrzega, że nie generuje żadnych linków do płatności, nie mają one nic wspólnego z domeną OLX. Trzeba mieć tego świadomość i bardzo uważać na wszelkie niepokojące wiadomości, które otrzymujemy

– przestrzega rzecznik mundurowych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%