Zamknij

Aż 8 nowych linii autobusowych na terenie powiatu?

14:12, 19.06.2020 | K.T
Skomentuj Fot. archiwum
REKLAMA

Wnioski o dofinansowanie przewozów zostały już wysłane. Autobusy mają wrócić na linie, których utrzymanie dla przewoźnika przestawało być opłacalne. W województwie kujawsko-pomorskim ministerialnym programem nie zainteresowało się zbyt wiele samorządów. Nasz powiat chce pozyskać środki.

O tym, że powiat tucholski korzystał z funduszu rozwoju przewozów autobusowych, pierwszy raz informowaliśmy w połowie 2019 roku. Wtedy, dzięki dofinansowaniu z ministerstwa infrastruktury, które dotarło do naszego samorządu poprzez urząd wojewódzki, powstały 3 nowe linie autobusowe łączące gminę Gostycyn z Tucholą. W budżecie powiatu zabezpieczono środki na ten cel, ponieważ część musiał dopłacić samorząd. 

W połowie marca ogłoszono jednak pandemię koronawirusa. Doprowadziło to do sytuacji, w której większość linii autobusowych na naszym terenie zostało zawieszonych. Reaktywowano je po ponad 2 miesiącach.

Kwota, którą mieliśmy zaplanowaną na ten rok budżetowy na przewozy o charakterze użyteczności publicznej, po przeliczeniu wystarczy nam na uruchomienie kolejnych 8 linii. Nie dołożymy z naszego budżetu nic więcej ponad to, co już i tak mieliśmy zaplanowane 

– tłumaczy Waldemar Kierzkowski, członek zarządu powiatu tucholskiego.

Powiat korzysta: więcej autobusów z większym dofinansowaniem
Wnioski o dofinansowanie 8 deficytowych linii autobusowych, o których mówi Kierzkowski, zostały wysłane pod koniec maja. Członek zarządu powiatu ocenia, że jeżeli wszystko się powiedzie, autobusy na te trasy mogą wyruszyć już nawet w wakacje. W którym kierunku linie zostaną odtworzone? Autobusy połączą miejscowości czterech gmin: Cekcyn, Gostycyn, Kęsowo i Lubiewo z Tucholą. Szczegóły tras poniżej. Linii byłoby łącznie 11, ponieważ nadal funkcjonują te, które zostały utworzone rok temu (z gminy Gostycyn do Tucholi).

Jak tłumaczy Waldemar Kierzkowski, w pierwszym rozdaniu środków z funduszu rozwoju przewozów autobusowych nie zgłosiło się zbyt wiele samorządów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Wtedy ministerstwo infrastruktury proponowało maksymalnie 1 zł dofinansowania do każdego kilometra. Zainteresowanie programem cały czas nie jest zbyt wysokie, ale powiat tucholski korzysta z dodatkowych środków i konsekwentnie chce wskrzeszać połączenia autobusowe na naszym terenie. Co więcej, według nowych założeń, nasz samorząd może teraz liczyć na dofinansowanie w wysokości już 3 zł do każdego kilometra. Wszystkie opisane linie będzie obsługiwał PKS Chojnice. 

Powiat tucholski stara się o dofinansowanie dla 8 linii. Być może już od lipca autobusy wyruszą na trasy:

1. Tuchola – Piastoszyn – Tuchola.
2. Tuchola – Cekcyn – Tuchola.
3. Tuchola – Tuchółka – Obrowo –Drożdzienica – Bladowo.
4. Tuchola – Cekcyn – Wierzchlas – Nowy Sumin – Mikołajskie – Cekcyn – Tuchola.
5. Tuchola – Pruszcz – Bagienica – Mała Klonia – Gostycyn – Tuchola.
6. Tuchola – Bysław – Lubiewo – Sucha – Lubiewo – Bysław – Tuchola.
7. Tuchola – Bysław – Minikowo – Klonowo – Sucha Młyn.
8. Tuchola – Tuchółka – Tuchola.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz