Zamknij

Wybory prezydenckie 28 czerwca. Jak będziemy głosować?

11:54, 04.06.2020 | K.T
Skomentuj Fot. (kt), archiwum
REKLAMA

Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku.

Ewentualna druga tura wyborów będzie miała miejsce dwa tygodnie po tym terminie, czyli 12 lipca. Głosowanie w wyborach odbędzie się metodą mieszaną: w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie.

Do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć do Państwowej Komisji Wyborczej wymagane 100.000 podpisów poparcia.

Według obowiązującego od wczoraj (3 czerwca) kalendarza wyborczego, obwodowe komisje wyborcze muszą być powołane do 15 czerwca

Korespondencyjne dla chętnych
Według ogłoszonych przepisów, oprócz głosowania w lokalach wyborczych, każdy obywatel ma możliwość oddania swojego głosu korespondencyjnie. Wynika to z informacji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. "W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. każdy wyborca może głosować korespondencyjnie" czytamy w dokumencie.
  • W przypadku głosowania w kraju, zamiar oddania głosu korespondencyjnie powinien być zgłoszony w miejscowym urzędzie gminy. Tym, w którym wyborca ujęty jest w spisie wyborców. Należy to zrobić najpóźniej do 16 czerwca br
  • Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca.
  • W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do dnia 15 czerwca.

W jaki sposób i gdzie oddać kartę wyborczą zamkniętą w kopercie? Szczegóły dotyczące głosowania korespondencyjnego opiszemy w wydaniu "Tygodnika Tucholskiego".

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz