W nowy rok weszliśmy z nowymi przepisami. Od 1 stycznia nie można wrzucać zużytej odzieży i tekstyliów do odpadów zmieszanych. W świetle nowych przepisów należy je oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które zlokalizowane są w każdej gminie. Nie brakuje mieszkańców, którzy zwracają uwagę, że mało jest instrukcji na ten temat z lokalnych instytucji. Zbieramy dla was niezbędne informacje.
Na podstawie przepisów Unii Europejskiej, w Polsce 19 lipca 2019 r. wprowadzono ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. 10 maja 2021 r. wydano rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.
Mieszkańcy mają nowe obowiązki, bo zgodnie z nowelizowanymi przepisami od 1 stycznia zużytą odzież i obuwie, tekstylia domowe (pościel, zasłony, koce, ręczniki) i inne wyroby z tkanin należy dostarczyć bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Minimum, jakie muszą zapewnić samorządy, to możliwość oddawania wszystkich odpadów tekstylnych do lokalnego PSZOK-u, co w wielu samorządach praktykowano wcześniej.
Ustawa narzuca nowe obowiązki dla mieszkańców i nie nakłada nowych na gminy. Na naszym PSZOK-u już od kilku lat stoi pojemnik na odzież i tekstylia
– podkreśla Magdalena Behrendt z Urzędu Miejskiego w Tucholi.
Przypomnijmy, że do tej pory zużyte ubrania, obuwie i tekstylia, wyrzucano do odpadów zmieszanych, które następnie trafiały na składowiska. Obecnie za brak segregacji odpadów tekstylnych będą obowiązywać takie same kary, jak w przypadku innych odpadów.
Brak segregacji skutkuje naliczeniem podwyższonej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z uchwałą numer LIII/367/22 Rady Miejskiej w Tucholi stawka podwyższonej opłaty wynosi 116 zł od osoby
– opisuje urzędniczka na przykładzie gminy Tuchola, ale warto pamiętać, że stawki za śmieci w każdej z gmin są inne. Celem nowego obowiązku jest przede wszystkim troska o środowisko poprzez m.in. zmniejszenie obciążenia środowiska przez sektor tekstylny, ograniczenie ilości odpadów tekstylnych trafiających na wysypiska, a także wydłużenie cyklu życia odzieży poprzez recykling. Zdecydowana większość odpadów tekstylnych i ubrań trafia na składowiska, a co za tym idzie zanieczyszcza środowisko.
Ministerstwo klimatu i środowiska na swojej stronie internetowej zachęca samorządy do podejmowania inicjatyw, które wykraczają poza standardowe działania i tworzą nową jakość w zarządzaniu odpadami komunalnymi. Jak podkreślono, „zaangażowanie gmin jest kluczowe dla osiągnięcia celów ograniczania powstawania odpadów, zwiększenia recyklingu i ponownego wykorzystania zasobów. Proponowane rozwiązania to m.in.: zbiórka workowa „door-to-door” – wyznaczenie dni, w których mieszkańcy mogą wystawić worki z tekstyliami przed domami, kontenery na tekstylia w przestrzeniach miejskich – rozmieszczenie kontenerów na tekstylia w miejscach łatwo dostępnych dla mieszkańców (np. przy szkołach, centrach handlowych, placach miejskich) czy edukacja mieszkańców poprzez kampanie promujące świadomą konsumpcję i wskazujące korzyści z segregacji tekstyliów. Dodajmy, że nie wszystkie ubrania trzeba wywozić na PSZOK-i. Te, które są przez nas już nieużywane i jednocześnie niezniszczone, można wrzucać, np. do kontenerów na ubrania organizacji charytatywnych lub podczas zbiórek prowadzonych w ramach akcji charytatywnych.
Nowe przepisy nie przewidziały odgórnego nakazu wprowadzenia dodatkowego (szóstego) pojemnika przeznaczonego wyłącznie na odpady tekstylne ani zobowiązania gmin do odbierania tej frakcji odpadów z posesji. Samorządy mają jednak dowolność w organizacji dodatkowych sposobów zbiórki odpadów tekstylnych, np. odbiorów ich bezpośrednio z gospodarstw domowych lub utworzenia dodatkowych punktów zbiórki. Gmina Tuchola na swej stronie internetowej informuje, że odpady tekstylne i odzież od stycznia trzeba dostarczać bezpośrednio do PSZOK-u w Bladowie (w gminie Tuchola jest to Tucholska Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych). Tucholski ratusz pracuje nad jeszcze jednym rozwiązaniem, które miałoby stanowić ułatwienie dla mieszkańców, w tym osób starszych, dla których dojazd do PSZOK-u jest kłopotliwy.
Może warto postawić na osiedlach jakieś pojemniki bądź też wyprodukować worki foliowe i zabierać te odpady przynajmniej raz na kwartał?
– zasugerował w trakcie grudniowej sesji Rady Miejskiej w Tucholi (31.12.24 r.) radny Mariusz Górecki.
Adam Brzoszczyk podkreślał natomiast, że chodzi o rzeczy nienadające się już do użytku, dlatego też ewentualne podpisanie umów z firmami podstawiającymi pojemniki na odzież nie byłoby tutaj rozwiązaniem. Tym bardziej, że w tej materii gmina ma raczej kiepskie doświadczenia. Do dzisiaj na składowisku zalegają zwiezione tam kontenery po jednym z podmiotów, który nie odbierał z nich rzeczy na czas.
To jest problem, w który nie chcemy się ponownie pakować. Na pewno nie jest źródłem naszego zainteresowania to, żeby wracać do czegoś, co się nie sprawdziło
– zapewnił burmistrz Tadeusz Kowalski.
Dodał jeszcze, że w najbliższym czasie w urzędzie pochylą się nad tematem ww. odpadów.
Zasadnym jest znalezienie jakiegoś rozwiązania. Nam zależy na tym, aby strumień odpadów zmieszanych był jak najmniejszy. Nie chcielibyśmy, aby odzież i inne rzeczy były mieszane z innymi odpadami albo wyrzucane nie wiadomo gdzie. (…) Nasze działania poprzedzimy kampanią informacyjną, skierowaną do mieszkańców
– podsumował włodarz.
Chcąc dowiedzieć się, czy tucholskiemu ratuszowi udało się wypracować rozwiązanie, które sprostałoby oczekiwaniom mieszkańców gminy, jak i samorządu skontaktowaliśmy się 24 stycznia (piątek) z burmistrzem. Co nam powiedział?
Nie wiem, czy nasz pomysł sprosta oczekiwaniom. Na pewno nie będziemy szli w kierunku takim, jak niektóre miasta prezydenckie (...) polegającym na wystawianiu pojemników. Mamy, podobnie jak w innych gminach, pojemnik na PSZOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych .Ale mam dobrą wiadomość – dodatkowy taki punkt uruchomimy na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego przy ul. Świeckiej
– zdradza burmistrz.
Dodatkowy punkt przy ul.Świeckiej w Tucholi zostanie uruchomiony, gdy tylko będzie gotowy, o czym odpowiednio wcześniej zostaną poinformowani mieszkańcy gminy. Kowalski dodał, że nie wyklucza dalszych udogodnień dla lokalnej społeczności w tym zakresie, choć jak podkreślił, utworzenie miejsca na oddawanie ubrań i tekstyliów przy siedzibie Przedsiębiorstwa Komunalnego jest już sporym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom gminnej społeczności,bo nie będzie konieczności jazdy do Bladowa.
Cekcyn, ul. Kanałowa 4, godziny otwarcia: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki czynny od 8:00 do 10:00, we wtorki od 13:00 do 17:00 i w soboty od 7:00 do 14:00.
Gostycyn, ul. Wybudowanie 12a, godziny otwarcia: soboty od godziny 8:00 do godziny 13:00.
Kęsowo, ul. Zacisze 4, godziny otwarcia: środy i piątki od godziny 8:00 do godziny 14:00.
Bysław, ul. Słoneczna 14, godziny otwarcia: czynny we wtorki i soboty od 8:00 do 15:00.
Bladowo, Wybudowanie 1e, godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 7:00 do 16:00 oraz sobota od 7:00 do 14:00.
Śliwice, ul. Czerska 2, godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00 oraz w pierwszą sobotę miesiąca od 9:00 do 12:00.
Warto uprzednio poinformować dany PSZOK o chęci oddania odpadów. Dlaczego? Przykładowo w gminie Kęsowo dostarczenie odpadów możliwe jest po wcześniejszym zgłoszeniu pod numerem telefonu 52 334 40 91 wew. 12 lub w Urzędzie Gminy Kęsowo biuro nr 2. Rozładunek odpadów tylko w obecności pracownika PSZOK.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz