Osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego będą mogły łączyć je od 1 lipca 2025 roku – o ile spełnią określone kryteria. Jak w założeniach będzie działać renta wdowia? Na jakie pieniądze można liczyć? Gdzie szacunkowo obliczyć wartość nowego świadczenia? Sprawdź nasz materiał!
Łączenie świadczeń będzie możliwe od 1 lipca 2025 roku.
Na początkowym etapie będzie to 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna, która dla jednej osoby wynosi 85 procent świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej lub 15 proc. ustalonej dla wdowy lub wdowca renty rodzinnej i 100 proc. wypracowanego przez tę osobę świadczenia. Wybór opcji będzie zależał od decyzji wnioskodawcy lub od możliwości dokonania wyboru przez instytucję emerytalno-rentową, która na prośbę seniora podejmie najkorzystniejszą decyzję. Aby decyzję za wnioskodawcę podjął ZUS, we wniosku, w punkcie dotyczącym wysokości świadczenia, należy wskazać wybór wyższego świadczenia
– informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS-u województwa podlaskiego.
Należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w zbiegu ulegnie podwyższeniu z urzędu do 25 proc. Natomiast łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie kwoty 5342,88 zł brutto. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy tę kwotę, renta wdowia zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Jak podaje dalej Krupicka, wypłata uzależniona będzie od łącznego spełnienia przez wdowę lub wdowca następujących warunków:
Ustalenie prawa do renty rodzinnej nie zależy od daty złożenia wniosku ani od momentu przyznania świadczenia po zmarłym małżonku decyzją organu emerytalnego lecz faktycznego wieku wdowy lub wdowca w chwili śmierci męża czy żony.
Z pomocą może tu przyjść ankieta renta wdowia - ZUS [KLIKNIJ], czyli narzędzie, które umożliwia seniorom sprawdzenie, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia. Wystarczy wejść na stronę ZUS-u i odpowiedzieć na kilka pytań.
Jeśli spełnione zostały warunki do ubiegania się o tzw. rentę wdowią, od 1 stycznia 2025 r. można składać o nią wniosek. W przypadku, gdy wdowa lub wdowiec nie złożyli do tej pory wniosku o drugie świadczenie, tj. o rentę rodzinną lub świadczenie własne, a wszystkie inne wymogi są spełnione, warto już teraz rozpocząć starania o wyliczenie drugiego świadczenia, które wejdzie w skład zbiegu.
Formularze o symbolu ERWD przyjmowane są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej przez PUE/eZUS. Nie ma potrzeby spieszyć się ze złożeniem formularza. Wypłatę renty wdowiej uprawnione osoby otrzymają najwcześniej od lipca, pod warunkiem złożenia wniosku do końca lipca oraz spełnienia wszystkich wymaganych warunków – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUSw województwie kujawsko-pomorskim.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej udostępnił specjalny kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną [KLIKNIJ], który pomoże wyliczyć szacunkową wysokość renty wdowiej.
Wyniki, które klient uzyska w kalkulatorze, mają charakter szacunkowy i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń
– podkreśla z kolei Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz