O podwyższeniu opłat za wynajem świetlic wiejskich w gminie Śliwice wójt Daniel Kożuch i jego zastępczyni Katarzyna Daszkiewicz, poinformowali sołtysów po sesji rady gminy 15 października. Przypomnijmy, że nowy cennik obowiązywać zaczął dzień później (16 października), a sprawujący funkcję sołtysów musieli poinformować mieszkańców, którzy wcześniej zarezerwowali termin wynajmu świetlic, o konieczności poniesienia większego wydatku. Pomijając fakt, że nowe i wyższe ceny zaczęły obowiązywać z dnia na dzień, to wówczas na stronie Biuletynu Informacji Publicznej nie opublikowano stosowanego zarządzenia 81/2024 wójta na mocy, którego podwyższono stawki.
Z tego powodu nasze pytania w tej sprawie skierowaliśmy do Urzędu Gminy Śliwice. Oczekiwaliśmy odpowiedzi, zawierającej powody podwyżek i czas publikacji dokumentu na BIP-ie. Na podnoszone przez nas kwestie odpowiedziała wicewójt Daszkiewicz, tłumacząc powody wzrostu stawek za wynajem świetlic. Odpowiedź nie zawierała jednak, określenia czasu publikacji dokumentu na BIP-ie, a jedynie nowe obowiązujące ustalenia. Aby potwierdzić przekazane informacje z Urzędu Gminy Śliwice, poprosiliśmy wtedy o skan dokumentu nt. stawek. Otrzymaliśmy go.
Zagłębiliśmy się w internetowy Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Śliwice. Nietrudno było zauważyć braki, m.in. w niezwłocznych publikacjach zarządzeń i uchwał na stronie. Z tego powodu 7 listopada (czwartek) wystosowaliśmy do Urzędu Gminy w Śliwicach pisemną prośbę o wskazanie powodów braku publikacji, np. zarządzenia wójta 81/2024, czy uchwał radnych z V i VI sesji Rady Gminy Śliwice bieżącej kadencji. Dopytywaliśmy, kiedy należy spodziewać się uzupełnienia BIP-u w tym zakresie.
Odpowiedzi do tej pory nie otrzymaliśmy. Jednak wiadomość od "Tygodnika" mogła została zauważona. O czym bowiem może świadczyć uzupełnienie wymienionych zaległości już kilkanaście godzin po tym, jak wysłaliśmy pytania? Braki w uchwałach rady gminy uzupełniono z datą wstecz (21 października), a zarządzenia z datą następnego dnia, tj. 8 listopada (piątek). Nasze spostrzeżenia potwierdzają zrzuty ekranów śliwickiego BIP-u, które wykonaliśmy w momencie wysyłania do urzędu wiadomości oraz dzień później.
O odpowiedź na pytanie, dlaczego braki uzupełniono dopiero po naszym zapytaniu, a nie wcześniej, już 13 listopada (środa), próbowaliśmy porosić kolejno wójta Daniela Kożucha, wicewójt Katarzynę Daszkiewicz i sekretarza Piotra Spicę. Wówczas próby kontaktu telefonicznego nie powiodły się, dlatego po sugestii wicewójt, pytania skierowaliśmy drogą elektroniczną. Odpowiedzi do dziś nie otrzymaliśmy (24 listopada).
Jak podaje strona informacjapubliczna.org, które jest centrum wiedzy o prawie do informacji, stworzone w 2006 roku przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska, "choć nie istnieje bezpośrednio określony obowiązek publikacji zarządzeń i uchwał, to z pewnością można je publikować w BIP i w praktyce bardzo często ma to miejsce". Takie postępowanie jest zgodne z art. 11b ustawy o samorządzie gminnym, według którego działalność organów gminy jest jawna, a ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw. Transparentność w działaniach organów gminy obejmuje zatem sposób stanowienia aktów prawa miejscowego i ich końcowy kształt oraz treść zarządzeń, w tym przypadku wójta.
Na stronie informacjapubliczna.org można przeczytać, że w niektórych samorządach obowiązek publikowania uchwał i zarządzeń w BIP wynika ze statutu gminy. Właśnie takie zapisy zawiera... statut gminy Śliwice. Rozdział 5 oddział 4 par. 62 ustępy od 1 do 3 mówią, że uchwały rady ogłaszane są poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń urzędu, Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Śliwice.. Natomiast rozdział 9 par. 123 ustęp 4 przewiduje, że dokumenty z zakresu działania rady gminy i komisji oraz dokumenty z zakresu działania wójta [np. zarządzenia] powinny być "dostępne w wewnętrznej sieci informatycznej Urzędu Gminy, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz powszechnie dostępnych zbiorach danych". Dodajmy, że dokumenty z zakresu działania rady i komisji, udostępnia się w biurze rady, w dniach pracy Urzędu Gminy Śliwice, w godzinach przyjmowania interesantów. Takie samo założenie dotyczy udostępniane dokumentów z zakresu działalności wójta, z tymże dokonuje tego sekretarz gminy.
Gdyby statut gminy Śliwice nie przewidywał publikowania takich informacji na BIP-ie, zawsze istniałaby możliwość udostępnienia dokumentów na wniosek.
Wyjaśnijmy. Założeniem Biuletynu Informacji Publicznej jest bycie podstawowym źródłem dla poszukujących informacji o tym, jak działa wybrana instytucja i jak załatwić interesującą nas sprawę. Zamieszczanie informacji na stronie BIP powinno być priorytetem dla instytucji, które w ten sposób wywiązywałby się nałożonych obowiązków, ale według informacjapubliczna.org uwolniłyby się od konieczności wielokrotnego udostępniania informacji na indywidualne wnioski. Jeżeli dana informacja publiczna została opublikowana w BIP, to nie udostępnia się jej na wniosek, co wynika z art. 10 ust. 1 wspomnianej ustawy o dostępie do informacji publicznej.
---------------------------
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz