Zamknij

Śliwice. Krótko po naszych pytaniach, opublikowano zaległe dokumenty na BIP-ie. Ale odpowiedzi nie otrzymaliśmy od dwóch tygodni

Anna LipskaAnna Lipska 17:13, 24.11.2024 Aktualizacja: 18:03, 24.11.2024
Skomentuj Na BIP-ie gminy Śliwice zauważyliśmy braki w publikacjach uchwał i zarządzeń (Śliwice same swoim statutem zobowiązują do tych publikacji). Wysłaliśmy do gminy pytania o ten stan rzeczy. Krótko po tym zaległości zostały uzupełnione, ale odpowiedzi z gminy nie możemy się doczekać. Na BIP-ie gminy Śliwice zauważyliśmy braki w publikacjach uchwał i zarządzeń (Śliwice same swoim statutem zobowiązują do tych publikacji). Wysłaliśmy do gminy pytania o ten stan rzeczy. Krótko po tym zaległości zostały uzupełnione, ale odpowiedzi z gminy nie możemy się doczekać.
Przygotowując jeden z artykułów dotyczący zarządzenia wójta gminy Śliwice dotyczącego podwyżki za wynajem świetlicy, podnieśliśmy kwestię braku publikacji tegoż zarządzenia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Zauważyliśmy jednocześnie, że to nie jedyna zaległość w przypadku zarządzeń i uchwał na internetowym BIP-ie. Choć publikacje nie są odgórnym obowiązkiem, to gminy mogą same narzucić go sobie w statucie. I tak jest w przypadku Śliwic. Z tematem zgłosiliśmy się do urzędu i władz gminy. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy od ponad dwóch tygodni. Co tymczasem wydarzyło się z brakującymi publikacjami krótko po tym, jak wysłaliśmy pytania? 

O podwyższeniu opłat za wynajem świetlic wiejskich w gminie Śliwice wójt Daniel Kożuch i jego zastępczyni Katarzyna Daszkiewicz, poinformowali sołtysów po sesji rady gminy 15 października. Przypomnijmy, że nowy cennik obowiązywać zaczął dzień później (16 października), a sprawujący funkcję sołtysów musieli poinformować mieszkańców, którzy wcześniej zarezerwowali termin wynajmu świetlic, o konieczności poniesienia większego wydatku. Pomijając fakt, że nowe i wyższe ceny zaczęły obowiązywać z dnia na dzień, to wówczas na stronie Biuletynu Informacji Publicznej nie opublikowano stosowanego zarządzenia 81/2024 wójta na mocy, którego podwyższono stawki.

Z tego powodu nasze pytania w tej sprawie skierowaliśmy do Urzędu Gminy Śliwice. Oczekiwaliśmy odpowiedzi, zawierającej powody podwyżek i czas publikacji dokumentu na BIP-ie. Na podnoszone przez nas kwestie odpowiedziała wicewójt Daszkiewicz, tłumacząc powody wzrostu stawek za wynajem świetlic. Odpowiedź nie zawierała jednak, określenia czasu publikacji dokumentu na BIP-ie, a jedynie nowe obowiązujące ustalenia. Aby potwierdzić przekazane informacje z Urzędu Gminy Śliwice, poprosiliśmy wtedy o skan dokumentu nt. stawek. Otrzymaliśmy go.

Zagłębiliśmy się w internetowy Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Śliwice. Nietrudno było zauważyć braki, m.in. w niezwłocznych publikacjach zarządzeń i uchwał na stronie. Z tego powodu 7 listopada (czwartek) wystosowaliśmy do Urzędu Gminy w Śliwicach pisemną prośbę o wskazanie powodów braku publikacji, np. zarządzenia wójta 81/2024, czy uchwał radnych z V i VI sesji Rady Gminy Śliwice bieżącej kadencji. Dopytywaliśmy, kiedy należy spodziewać się uzupełnienia BIP-u w tym zakresie.

Po naszych pytaniach, opublikowano dokumenty

Odpowiedzi do tej pory nie otrzymaliśmy. Jednak wiadomość od "Tygodnika" mogła została zauważona. O czym bowiem może świadczyć uzupełnienie wymienionych zaległości już kilkanaście godzin po tym, jak wysłaliśmy pytania? Braki w uchwałach rady gminy uzupełniono z datą wstecz (21 października), a zarządzenia z datą następnego dnia, tj. 8 listopada (piątek). Nasze spostrzeżenia potwierdzają zrzuty ekranów śliwickiego BIP-u, które wykonaliśmy w momencie wysyłania do urzędu wiadomości oraz dzień później.

O odpowiedź na pytanie, dlaczego braki uzupełniono dopiero po naszym zapytaniu, a nie wcześniej, już 13 listopada (środa), próbowaliśmy porosić kolejno wójta Daniela Kożucha, wicewójt Katarzynę Daszkiewicz i sekretarza Piotra Spicę. Wówczas próby kontaktu telefonicznego nie powiodły się, dlatego po sugestii wicewójt, pytania skierowaliśmy drogą elektroniczną. Odpowiedzi do dziś nie otrzymaliśmy (24 listopada).

Publikacje w BIP-ie nie są obowiązkowe. Chyba, że gmina sama wskaże je w swoim statucie. Czyli tak jak... w Śliwicach

Jak podaje strona informacjapubliczna.org, które jest centrum wiedzy o prawie do informacji, stworzone w 2006 roku przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska, "choć nie istnieje bezpośrednio określony obowiązek publikacji zarządzeń i uchwał, to z pewnością można je publikować w BIP i w praktyce bardzo często ma to miejsce". Takie postępowanie jest zgodne z art. 11b ustawy o samorządzie gminnym, według którego działalność organów gminy jest jawna, a ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw. Transparentność w działaniach organów gminy obejmuje zatem sposób stanowienia aktów prawa miejscowego i ich końcowy kształt oraz treść zarządzeń, w tym przypadku wójta.

Na stronie informacjapubliczna.org można przeczytać, że w niektórych samorządach obowiązek publikowania uchwał i zarządzeń w BIP wynika ze statutu gminy. Właśnie takie zapisy zawiera... statut gminy Śliwice. Rozdział 5 oddział 4 par. 62 ustępy od 1 do 3 mówią, że uchwały rady ogłaszane są poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń urzędu, Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Śliwice.. Natomiast rozdział 9 par. 123 ustęp 4 przewiduje, że dokumenty z zakresu działania rady gminy i komisji oraz dokumenty z zakresu działania wójta [np. zarządzenia] powinny być "dostępne w wewnętrznej sieci informatycznej Urzędu Gminy, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz powszechnie dostępnych zbiorach danych". Dodajmy, że dokumenty z zakresu działania rady i komisji, udostępnia się w biurze rady, w dniach pracy Urzędu Gminy Śliwice, w godzinach przyjmowania interesantów. Takie samo założenie dotyczy udostępniane dokumentów z zakresu działalności wójta, z tymże dokonuje tego sekretarz gminy.

Gdyby statut gminy Śliwice nie przewidywał publikowania takich informacji na BIP-ie, zawsze istniałaby możliwość udostępnienia dokumentów na wniosek.

BIP korzystny dla obu strony

Wyjaśnijmy. Założeniem Biuletynu Informacji Publicznej jest bycie podstawowym źródłem dla poszukujących informacji o tym, jak działa wybrana instytucja i jak załatwić interesującą nas sprawę. Zamieszczanie informacji na stronie BIP powinno być priorytetem dla instytucji, które w ten sposób wywiązywałby się nałożonych obowiązków, ale według informacjapubliczna.org uwolniłyby się od konieczności wielokrotnego udostępniania informacji na indywidualne wnioski. Jeżeli dana informacja publiczna została opublikowana w BIP, to nie udostępnia się jej na wniosek, co wynika z art. 10 ust. 1 wspomnianej ustawy o dostępie do informacji publicznej.



Braki w zarządzeniach wójta uzupełniona następnego dnia o poranku. Dodajmy, że do tej pory brakuje zarządzenia 77/2024. U góry zrzut ekranu przed naszą wiadomością podnoszącą kwestię braków, a na dole stronie widok na uzupełnioną zakładkę zarządzeń wójta z 2024 roku.

---------------------------

Zaległości w zakładce uchwał rady gminy bieżącej kadencji, uzupełniono z datą wstecz, tj. 21 października. Widoczne godziny publikacji wskazują, że dokonywano tego tuz przed północą. U góry zrzut ekranu przed naszą wiadomością podnoszącą kwestię braków, a na dole widok na uzupełnioną zakładkę uchwał w kadencji 2024 - 2029.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%