Sobota (3 sierpnia) w gminie Gostycyn upłynęła na przejeździe zabytkowymi samochodami przez "Kulturalne Przystanki". Tym razem, to co mają najlepsze, pokazały miejscowości: Mała Klonia, Bagienica, Kamienica, Gostycyn i Piła.
To była druga część podróży po gminie Gostycyn. Tryftą (bo borowiacku - ścieżką) kolejne fyrtle odwiedzała grupa lokalnie zaangażowanych mieszkańców gminy. Ci tworzą Partnerstwo "Konieczni" - nazwa wyraża ich znaczenie dla kulturalnej sfery funkcjonowania gminy Gostycyn. Konwojem samochodów zabytkowych grupa zaliczała kolejne przystanki, za których przygotowanie odpowiadali mieszkańcy poszczególnych wsi. "Tygodnikowi" udało się zatrzymać na czterech z pięciu sobotnich pauz. Imponująca była już ta pierwsza: tuż przed południem w Małej Kloni. Wkład miejscowych w stworzenie "kulturalnego przystanku" właśnie tutaj zrobił wielkie wrażenie na gościach.
Co Mała Klonia ma najlepsze? Spytaliśmy sołtyskę Barbarę Nahorską.
- Ma najlepszych gospodarzy - zaskoczyła odpowiedzią. - Idą do ostro do przodu, są dokładni, bardzo zdyscyplinowani. Serce się raduje - wyjaśniła nam Naworska. Odniosła się też do sobotniego wydarzenia:
- Efekt tych przygotowań mamy dzięki moim kochanym paniom z KGW. To ich dzieło, i naszej wspólnej pracy. Jak pan widzi, jedna pani dzierga, druga szyje. Przeprowadziłam z paniami rozmowy i one bardzo chętnie włączyły się w dzisiejsze wydarzenie. Nie sprawił problemu fakt, że jest lato. Wszyscy tak chętnie podeszli do tematu, że jestem w szoku - entuzjastycznie opowiedziała nam sołtyska Małej Kloni.
Pozytywna atmosfera udzielała się wszystkim w Bagienicy i w Gostycynie. Za to w Kamienicy, dzięki umiejscowieniu przystanku na terenie pałacu i jego parku, nabrał on rozmachu. Pojawiło się tu sporo ciekawskich osób z okolicy, a samochody zabytkowe świetnie komponowały się z tym słynnym miejscem.
Przypomnijmy, że realizację podróży starymi samochodami organizatorzy otrzymali dofinansowanie 26.200 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury+ Edycja 2024. Na wszystkich przystankach i w trasie po gminie zbierany był materiał filmowy, który posłuży do stworzenia spotu promocyjnego wykonanego przez fachowców. Prawdopodobny termin jego premiery to początek jesieni tego roku. Pamiątek po całej akcji będzie dużo więcej. Wśród nich są limitowane pocztówki, na których znalazły się poszczególne, odwiedzane wsie.
ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA PIERWSZA SOBOTA PODCZAS PRZEJAZDU "TRYFTĄ Z FYRTLA DO FYRTLA"
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz