Zamknij

W sobotę - szeroka akcja ratownicza przy Tucholskim Ośrodku Kultury i nie tylko

16:08, 05.12.2023 Piotr Paterski Aktualizacja: 16:09, 05.12.2023
Skomentuj Zeszłoroczne manewry ratownicze przy Tuchola Park. Zeszłoroczne manewry ratownicze przy Tuchola Park.

8-9 grudnia, w najbliższy weekend, odbędą się Borowiackie Manewry Ratownicze. Miejscem ćwiczeń będzie m.in. teren Tucholskiego Ośrodka Kultury, ale też inne lokalizacji w dwóch kolejnych gminach.

Borowiackie Manewry Ratownicze odbywają się co roku, a ich pomysłodawcą, organizatorem jest Wojciech Trapkowski i jego Parafialna Grupa Pozoracyjna. To proboszcz parafii w Wielkim i Małym Mędromierzu, który ma wielkie doświadczenie w organizacji ćwiczeń ratowniczych na dużą skalę nie tylko w powiecie tucholskim. Zeszłoroczne, nocne manewry odbyły się m.in. przez galerią Tuchola Park. W tym roku Trapkowski z pozytywnym skutkiem do współpracy zaprosił instytucję publiczną. Przypominamy je tutaj: https://tygodnik.pl/pl/11_wiadomosci/11078_tuchola-strzelanina-i-akcja-ratownicza-pod-tuchola-park-galeria-zdjec.html

Teren m.in. Tucholskiego Ośrodka Kultury będzie areną sobotniej części 4. Borowiackich Manewrów Ratowniczych, co potwierdza nam dyrektor placówki. Piotr Mówiński zapewnia, że nie zburzą one planu warsztatów z dziećmi, które realizowane są w TOK-u każdej soboty. Dzieci mają wziąć symboliczny udział w ćwiczeniach, bo czym wrócić na swoje zajęcia.

Wypadek samochody i panika na andrzejkach seniorów

Dodajmy, że całe 4. manewry będą miały szerszy zasięg niż ich część zaplanowana w Tucholskim Ośrodku Kultury. Trening ratowniczy obejmie łącznie trzy gminy: poza Tucholą, także Gostycyn i Kęsowo. W nocy z piątku na sobotę ma dojść do symulowanego wypadku samochodowego i ćwiczeń ratunkowych w jego zakresie. Wypadek nie będzie zainscenizowany w żadnym pasie drogowym, a manewry odbędą się w lokalizacji poza przestrzenią publiczną W sobotę nastąpi koncentracja na TOK-u:

"Drugi scenariusz do realizacji to pożar w części gastronomicznej w Tucholskim Ośrodku Kultury o godzinie 10:00 w sobotę. Udział biorą strażacy z OSP Wielki Mędromierz i Piastoszyn. Ćwiczenia na żywym organizmie - trzeba ewakuować w strefę kinową dzieci i młodzież, którzy w sobotę mają zajęcia w TOK (to nie są pozoranci). Zabezpieczenie medyczne to szpital polowy w miejskim parku. Teren zabudowany - obrzeże tucholskiej starówki." - czytamy w opisie założonego na Facebooku wydarzenia Borowiackich Manewrów Ratowniczych.

Trzeci scenariusz przewiduje natomiast akcję podczas zabawy andrzejkowej seniorów w Gostycynie.

Sobotnia część w Tucholi, czyli ta najbardziej otwarta na przestrzeń publiczną, rozpocznie się ok. godz. 10:00. Chęć udziału w tym wydarzeniu na bieżąco zgłaszają kolejne jednostki OSP z powiatu tucholskiego. Ponadto - tak jak było to w latach poprzednich - ćwiczyć będą współpracujące z grupą ks. Trapkowskiego - ekipy z województwa pomorskiego.

LINK DO WYDARZENIE BOROWIACKIE MANEWRY RATOWNICZE - https://www.facebook.com/events/1565887050821013

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%