Zamknij

Zachorowalność na boreliozę w naszym powiecie trzykrotnie wyższa niż w województwie

14:25, 12.05.2023 . Aktualizacja: 15:59, 12.05.2023
Skomentuj Justyna Szulc, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi przyznała, że najwięcej przypadków zachorowań na boleriozę w naszym powiecie odnotowywanych jest jesienią. Justyna Szulc, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi przyznała, że najwięcej przypadków zachorowań na boleriozę w naszym powiecie odnotowywanych jest jesienią.

W roku 2022 tucholski sanepid odnotował 41 przypadków boreliozy. To kilkakrotnie więcej niż średnia wojewódzka. Taki wynik, to bezpośredni efekt pięknego sąsiedztwa Borów Tucholskich. Dlatego też pamiętajmy, aby wybierając się do lasu zadbać o swoje bezpieczeństwo!

W ocenie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tucholskiego w 2022 roku, jaką przedłożył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi znajdują się m.in. informacje na temat boleriozy. Tą wieloukładową chorobę zakaźną wywołują bakterie należące do krętków, a na człowieka i niektóre zwierzęta przenoszą je kleszcze. Ryzyko zachorowania na boreliozę wzrasta z czasem żerowania kleszcza na skórze. Do najbardziej efektywnej transmisji dochodzi po 72 godzinach od wkłucia.

Rozpoznanie tej choroby nie jest łatwe, ze względu na niejednoznaczne objawy, które pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od ugryzienia. Na skórze zakażonego można zaobserwować rumień wędrujący. Jest on co prawda bezbolesny, ale mogą towarzyszyć mu objawy grypopodobne. Innymi objawami zakażenia boleriozą są: zmęczenie, nadwrażliwość na alkohol, zaburzenie termoregulacji, narządów słuchu i wzorku oraz procesów poznawczych.  Później choroba przechodzi w trzecie stadium – przewlekłą neuroboreliozę, która może trwać latami. Tutaj mamy do czynienia z nieodwracalnymi zmianami stawowymi, uszkodzeniem układu nerwowego, a także przewlekłym zanikowym zapaleniem skóry. Warto zaznaczyć, że nie każde ugryzienie przez kleszcza kończy się boreliozą. 

Do lasu po relaks, a powrót z groźnym nosicielem

W roku 2022 tucholski sanepid odnotował 41 przypadków boleriozy. To nieznaczny spadek w porównaniu do roku 2021. Porównanie z województwem nie przedstawia się już tak dobrze. 

- Niestety nasz powiat wskaźniki zapadalności na boleriozę ma trzykrotnie wyższe aniżeli wskaźniki w całym województwie kujawsko-pomorskim. Na pewno nie jest to sytuacja dobra - mówi Justyna Szulc, stojąca na czele PPSE w Tucholi. Przyczyną wystąpienia takiej sytuacji jest bliskość rozległych kompleksów leśnych chętnie odwiedzanych przez mieszkańców, czy to w celach rekreacyjnych czy zarobkowych - zbiór jagód i grzybów.  Dane o przypadkach zachorowań sanepid analizuje cały rok. 

- Wiadomo, że jest sezonowość występowania kleszczy, jak i zakażeń boleriozą. Tych zakażeń najwięcej pojawia się w okresie wiosenno-jesiennym. Z naszych statystyk wynika, że ten okres jesienny jest takim, gdzie na naszym terenie więcej rozpoznaje się boleriozy - dodaje pani inspektor. 

W roku bieżącym sanepid nie zaobserwował jeszcze wzrostu zakażeń chorobą przenoszoną przez kleszcze.

W roku 2022 do ukąszeń przez kleszcze doszło w lasach oraz na terenach przydomowych na terenie gmin: gmina Lubiewo- 14, gmina Tuchola - 6, gmina Cekcyn - 6, gmina Śliwice - 2 poza powiatem - 2 (Debrzno, Chojnice). W 11 przypadkach chorzy nie pamiętają ukąszenia przez kleszcze. 39 zachorowań zakwalifikowano jako potwierdzone z powodu obecności rumienia wędrującego, 2 z powodu wystąpienia objawów boreliozy ze strony układu kostno-stawowego, potwierdzonych wynikami badań. We wszystkich wdrożono antybiotykoterapię.

W 2022 roku w powiecie tucholskim nie zarejestrowano zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. W tym okresie przeciwko KZM zaszczepiło się 27 osób, w następujących grupach wiekowych: 0-19 lat - 11 osób, 20 lat i więcej - 16 osób. 

 

Jak chronić się przed kleszczami?

1. Stosuj środki ochronne

2. Ubieraj się odpowiednio - długie spodnie, wysokie buty, jasne ubrania (szybciej na nich dostrzeżesz pasożyta).

3. Świadomie wybieraj miejsca spacerów. Kleszcze najchętniej bytują w wysokiej trawie, zagajnikach, pobliżu zbiorników wodnych i na leśnych polanach. Najaktywniejsze są rano i późnym popołudniem.

4. Po spacerze dokładnie obejrzyj całe ciało. W przypadku zlokalizowania kleszcza wyjmij go jak najszybciej, najlepiej przy pomocy pęsety. Unikaj nacierania kleszcza masłem, wyciskania i wydłubywania. Podrażniony wydziela więcej śliny, w której zawarte są źródła wirusów, zarazków i neurotoksyn.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DobreDobre

0 0

Trzeba biegiem po szczepionkę. 09:10, 16.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%