Zamknij

Po angielsku mówią biegle! Konkurs w Tucholi na wysokim poziomie / FOTORELACJA

12:47, 27.04.2023 Kamil Tajl Aktualizacja: 14:26, 28.04.2023
Skomentuj Laureaci, od lewej: Kornelia Galanty, Dominik Raith i Wiktor Lipiński. Laureaci, od lewej: Kornelia Galanty, Dominik Raith i Wiktor Lipiński.

Ideą organizatorek od początku prowadzenia konkursu jest umożliwienie uczniom z podobnych, małych środowisk sprawdzenia swoich umiejętności. W tegorocznej edycji udział wzięli uczniowie z 10 szkół z: Tucholi, Chojnic, Świecia, Czerska, Sępólna Krajeńskiego, Więcborka i Brus.

XIV Tucholski Konkurs Języka Angielskiego odbył się w piątek (21 kwietnia) – tradycyjnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego. 

Tegoroczna edycja obaliła stereotypy o tym, że uczniowie nie chcą się uczyć. Poziom uczestników konkursu był naprawdę godny podziwu. Każdą szkołę reprezentowało tylko 2 uczniów, a wiedza tych najlepszych jest imponująca

– zauważa jedna z organizatorek Katarzyna Stachowicz-Grabowska. Drugą z nich jest kolejna anglistka z Nowodworka – Magdalena Sienkiewicz-Lipińska.

W tym roku najwyższy poziom znajomości języka prezentowali uczniowie trzech szkół, którzy zdobyli wszystkie nagrody: miejsca I-III i 3 wyróżnienia.

Laureaci zostali uhonorowani nagrodami finansowymi. Jak podkreślają organizatorki, cennych nagród nie byłoby, gdyby nie hojność sponsorów. Podobnie jak w latach ubiegłych, patronat honorowy nad konkursem objął senator RP Andrzej Kobiak, fundując I nagrodę. Kolejne miejsca sponsorowane były przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi Sp. z o.o. oraz Zakład Regeneracji Hydrauliki Siłowej Hydrobig. Słodkości dla wszystkich uczestników ufundowało z kolei Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Łuczniczka”, a Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Tucholi poczęstunek oraz nagrody książkowe wydawnictwa Oxford University Press.

To dla uczniów ogromna motywacja do udziału i wysiłku, kiedy wiedzą, że ich starania zostaną nagrodzone. Możliwość współzawodnictwa i „sprawdzenia się” są kolejnymi motywatorami do dalszej pracy

– kontynuuje Katarzyna Stachowicz-Grabowska.

Uczniowie musieli najpierw rozwiązać pisemny test leksykalno-gramatyczny trwający 1,5 godziny, na poziomie zaawansowanym do biegłego: B2-C2 wg standardów Common European Framework of Reference, czyli skali Rady Europy, która określa poziomy znajomości języka obcego. Najtrudniejsze, jak wskazywali sami uczniowie, ale pokazywała to też punktacja, okazało się zadanie z wiedzy o krajach anglojęzycznych.

Po sprawdzeniu prac pisemnych przez jury, wyłoniono 6 finalistów, którzy przystąpili do etapu ustnego. W tym roku większość pytań dotyczyła zagadnień ekologicznych i globalnych.

WYNIKI

I miejsce – Kornelia Galanty, I LO im. F. Ceynowy w Świeciu.

II miejsce – Dominik Raith, II LO im. gen. W. Andersa w Chojnicach.

III miejsce – Wiktor Lipiński, LO im. B. Nowodworskiego w Tucholi.

I wyróżnienie – Hubert Zych, II LO im. gen. W. Andersa w Chojnicach.

II wyróżnienie – Stanisław Umiński, LO im. B. Nowodworskiego w Tucholi.

III wyróżnienie – Vanessa Laskowski, I LO im. F. Ceynowy w Świeciu.

Więcej o konkursie w "Tygodniku", który ukaże się po majówce. Poniżej prezentujemy obszerną fotorelację.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%