Zamknij

Napoleonka jednak z wiaduktem

11:56, 24.11.2022 . Aktualizacja: 11:59, 24.11.2022
Skomentuj

Bardzo dobra informacja dla mieszkańców gmin Cekcyn i Śliwice. Długotrwałe negocjacje Powiatu Tucholskiego z PKP PLK zakończone sukcesem. Spółka przystała na budowę wiaduktu na napoleonce w związku z przebudową linii kolejowej nr 201. Samorząd do inwestycji dorzuci 2,2 mln zł.

W trakcie minionych wakacji przedstawiciele powiatu tucholskiego podpisali porozumienie z PKP PLK dotyczące budowy wiaduktu na drodze relacji Tuchola - Tleń. O zastosowanie takiego rozwiązania przy okazji planowanej przebudowy linii kolejowej nr 201 na odcinku Maksymilianowo-Kościerzyna powiat starał się blisko 3 lata. Początek temu dało wspólne stanowisko rady, które zainicjował radny Andrzej Pruszak.

Zamiast rogatek tunel albo wiadukt

Przypomnijmy, planowana modernizacja obejmuje poszerzenie linii do dwóch torów i jej elektryfikację. Jednocześnie spółka zamierza zlikwidować część przejazdów kolejowych, tak aby pozostały tylko te niezbędne. Na liście zaplanowanych do likwidacji znalazł się przejazd między Wielkim Gacnem a Śliwicami. Jednocześnie przedstawiciele PKP PLK zadeklarowali budowę nowej drogi wzdłuż torów tak, by nie odciąć Śliwic od napoleonki. Przejazd na drodze powiatowej miał pozostać przy zmianie kategorii i pojawieniu się tam rogatek. Przy prognozowanym natężeniu ruchu pociągów wskazany przejazd mógłby pozostawać zamknięty nawet do godziny, skutecznie blokując ruch samochodowy, nie mówiąc już o utrudnieniach dla służ takich jak pogotowie ratunkowe, policja czy straż pożarna. Dlatego też radni zaproponowali inne rozwiązanie, tj. budowę wiaduktu albo tunelu. Państwowa spółka do tej koncepcji początkowo odniosła się krytycznie wskazując na koszty, przeszkody prawne i sam zakres projektu. Powiat  rozmów jednak nie zaniechał, a ich efektem jest podpisana kilka miesięcy temu umowa na dofinansowanie budowy wiaduktu.

Dołożą 2,2 mln zł

- Staraliśmy się o ten wiadukt, ponieważ jest to bardzo ważna droga dojazdowa do części gminy Cekcyn i całej gminy Śliwice. W związku z likwidacją przejazdu  kolejowego w obecnej drodze dojazdowej do Śliwic, gdyby tutaj nie było wiaduktu przy prognozowanym natężeniu pociągów, przejazd samochodów byłby bardzo utrudniony. W związku z tym musieliśmy zawrzeć porozumienia i zadeklarować współudział w tej inwestycji - mówi wicestarosta Zenon Poturalski. Wkład samorządu do zadania wyniesie 2,2 mln zł i jak informuje wicestarosta jest to kwota nie podlegająca waloryzacji. 

- Negocjacje zaczynaliśmy, kiedy to konkretne zadanie było wycenione na 8 mln zł i mieliśmy płacić po połowie. Efekt tych rozmów naprawdę cieszy tym bardziej, że ceny idą w górę, a nasz wkład pozostaje na poziomie 2,2 mln zł - dodaje wicestarosta.

Rzeczywista suma, jaką powiat będzie musiał wysupłać z własnego budżetu na realizację zadania może okazać się jeszcze niższa. - Mamy trzy kierunki starania się o dofinansowanie zewnętrzne: Lasy Państwowe, marszałek bądź strona rządowa, czyli Polski Ład. Rozmawialiśmy już z Lasami Państwowymi i mamy nadzieję, że bliżej terminu realizacji odniosą one skutek. Korzystamy z różnej pomocy finansowej na drogi z lasów w uzasadnionych przypadkach, a ten z całą pewnością taki jest - przyznaje wicestarosta. Modernizacja linii nr 201 ma zostać przeprowadzona w latach 2023-2027. 

- Tą linię budowano w latach 30'tych ubiegłego wieku i trwała tyle lat, więc nową trzeba zbudować w taki sposób, żeby to było też na najbliższych sto lat - dodaje Zenon Poturalski.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Piotr WeltrowskiPiotr Weltrowski

0 0

A wiadomo który niepełnosprawny projektował i który zatwierdził zwężenie skrzyżowania Bydgoska Mickiewicza? 15:40, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%