Zamknij
REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości w powiecie tucholskim: Co robić? Jakie wydarzenia przygotowano? / ZAPOWIEDZI

11.50, 09.11.2022 Kamil Tajl, Agata Wiśniewska, Piotr Paterski Aktualizacja: 12.03, 09.11.2022
Skomentuj W wielu miejscach na naszym terenie będą odbywały się przeróżne wydarzenia. Przed nami długi weekend.
REKLAMA

Tradycyjnie 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku przypada 104. rocznica powrotu Polski na mapy świata. W wielu miejscach na naszym terenie będą odbywały się przeróżne wydarzenia. Przed nami długi weekend, dlatego na atrakcje można liczyć nie tylko w wolny piątek. Sprawdźcie szczegóły.

Gmina Cekcyn

11 listopada odbędą się uroczystości zorganizowane wspólnie przez Szkołę Podstawową i Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie. Zaczną się o godz. 10:00 mszą św. w intencji ojczyzny w cekcyńskim kościele. Po mszy nastąpi przemarsz na cmentarz i złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. Na godz. 11:15 zaplanowano program artystyczny w wykonaniu miejscowych uczniów, występ odbędzie się w GOK-u.

Gmina Gostycyn

11 listopada Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie zaprasza na koncert patriotyczny połączony z degustacją potraw związanych ze świętem św. Marcina. Na scenie zaprezentują się grupa wokalna Legato i inni uczestnicy zajęć prowadzonych w ramach działalności GOK. Rogale marcińskie i gęsinę serwować zaś będą panie z KGW z Przyrowy. Start o godzinie 17:00. 

Gmina Kęsowo

11 listopada w kościele pw. św. Bernarda w Kęsowie zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny, po niej odsłonięcie tablicy pamiątkowej poległych za jej wolność mieszkańców Kęsowa.

Tego samego dnia o godzinie 14:30 delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem w Bralewnicy, o godz. 16:00 w kaplicy w Wieszczycach rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny i poległych w jej obronie, natomiast na godz. 16:45 zaplanowano spotkanie w świetlicy wiejskiej.

Wiejski Dom Kultury i Szkoła Podstawowa w Kęsowie zapraszają z kolei 13 listopada (niedziela) na obchody związane z upamiętnieniem Narodowego Święta Niepodległości. W ramach wydarzenia "Była, jest i będzie" na sali WDK odbędzie się koncert piosenki i pieśni patriotycznej oraz kolaż słowno-literacki. Początek o godz. 15:00.

Gmina Lubiewo

W tym roku  odbędą się dwa wydarzenia. Pierwsze zaplanowano na 11 listopada w Lubiewie. O godzinie 14:30 rozpocznie się uroczysta msza święta w koście pw. św. Mikołaja. Zaraz po niej będzie miał miejsce biało-czerwony przemarsz do Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo. Tam gości przywitają niezawodne Mażoretki Bysławskie. Zaplanowano ponadto występ zespołu "Stokrotki". Będzie coś dla fanów militariów: wystawa sprzętów wojskowych Przemysława Pietrasa z Wąbrzeźna oraz spotkanie z poszukiwaczami, którzy pracują z wykrywaczami metali. Przygotowana zostanie też wojskowa grochów i rogale marcińskie.

Druga impreza odbędzie się w Bysławiu – 13 listopada (niedziela). Będzie to 12. edycja Koncertu Listopadowego. Tym razem w świetlicy wiejskiej wystąpi trio w składzie: Ewa Talaśka (wokal), Bartosz Hoppe (piano) i Piotr Klimek (gitara basowa) oraz tradycyjnie Orkiestra Dęta OSP Bysław. Start o godzinie 15:00.

Gmina Śliwice

W tym roku zaplanowano oryginalne świętowanie 11 listopada. Gminny Ośrodek Kultury w Śliwicach zorganizował na piątek darmowy wyjazd na koncert pn. "Wolna Polska", który odbędzie się w Hali Immobile Łuczniczka w Bydgoszczy. Podczas tego wydarzenia na scenie wystąpi ponad 250 wykonawców. Na bezpłatny wyjazd obowiązywały wcześniejsze zapisy.

Gmina Tuchola

Pierwsze wydarzenie o charakterze patriotycznym odbędzie się już 9 listopada w Tucholskim Ośrodku Kultury (godz. 18:00). To koncert "Śpiew dla ojczyzny". W programie są: występ laureatów konkursu "Pro Patriae", wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Camerata. 

Powiat tucholski / Tuchola

Na tę uroczystość zapraszają wspólnie starosta i burmistrz. 11 listopada rozpocznie się zbiórką delegacji i pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Bożego Ciała. O godz. 11:00 odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny, a na godz. 12:00 zaplanowano dalszą część wydarzenia pod Pomnikiem Mauzoleum Pomordowanych na rogu ulic Świeckiej i Chopina. W programie: hymn państwowy, przemówienie okolicznościowe starosty, składanie wiązanek pod pomnikiem i wspólne odśpiewanie "Roty".

(Kamil Tajl, Agata Wiśniewska, Piotr Paterski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%