Zamknij

ZAPOWIEDŹ: W sobotę wracamy do Wierzchucina! Heidekraut

14:01, 15.09.2022 Tekst i fot. (pp) Aktualizacja: 14:05, 15.09.2022
Skomentuj

W sobotę wierzchuciński Heidekraut znów zaroi się od żołnierskich mundurów. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji, które powinny przyciągnąć uwagę i ucieszyć nie tylko pasjonatów regionalnej historii z XX wieku.

Organizatorem zbliżającego się wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło" z Bartoszem Puchowskim  na czele. Puchowski to "spiritus movens" słynnych inscenizacji historycznych realizowanych na poligonie Heidekraut w Wierzchucinie. Choć nie tak dawno nie był pewny, czy ta wieloletnia już tradycja będzie jeszcze kontynuowana, niedawne wieści nie pozostawiły żadnych wątpliwości. "Światło" otrzymało duże dofinansowanie na realizację działań m.in. propagujących historię. Sobotnie wydarzenie to najlepszy przykład.

Wszyscy zmieniają formułę z jasnego powodu

Tym razem nie głośna czy wybuchowa inscenizacja bitwy, a piknik historyczny. Nie należy jednak doszukiwać się tutaj np. cięcia kosztów czy innych powodów zmiany formuły. Jak krótko wyjaśnił nam Bartosz Puchowski, regularna bitwa pełna wystrzałów i wybuchów nie będzie odtwarzana ze względu na rzeczywiste działania wojenne, które trwają na terenie Ukrainy. Taka decyzja to w przypadku imprez historycznych w Polsce żaden wyjątek. Z głośnej i widowiskowej szarży zrezygnowano np. pod Krojantami, czyli w przypadku zdecydowanie największego wydarzenia z potężną inscenizacją w naszym regionie. To jednak nie oznaczało, że Krojanty w ogóle pozostały bez sztandarowego eventu. Udało się tam zaplanować ciekawe atrakcje. Podobnie będzie teraz w Wierzchucinie.

Sobota - lista atrakcji

Piknik historyczny odbędzie w najbliższą sobotę 17 września na placu przy dworcu PKP w Wierzchucinie. W programie są: wystawy + dioramy + mobilne muzeum "Heidekraut", pokaz dynamiczny czołgu renault FT-17, koncert pieśni patriotycznych - zespół Sempre, gwiazda wieczoru - białoruski zespół Dzieciuki, strzelnica HFT, grochówka z kuchni polowej. W wydarzeniu licznie udział wezmą grupy rekonstrukcyjne (stowarzyszenia) zaprzyjaźnione z organizatorami i regularnie stanowiące o sile inscenizacji bitewnych ostatnich lat. Będą oczywiście i nasi: grupa Jedliny 102. Początek pikniku zaplanowano na godz. 15:00. Wejście na wydarzenie jest całkowicie darmowe.

(Tekst i fot. (pp))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%