Zamknij

Borowiacy na święcie Kaszubów! W Brusach dumnie powiewała flaga Tucholi

10:19, 05.08.2022 K.T. Aktualizacja: 10:35, 05.08.2022
Skomentuj Fot. Maria Rogenbuk Fot. Maria Rogenbuk

Nie mogło zabraknąć nas Borowiaków na tak ważnym wydarzeniu. Twórcy ludowi zaprezentowali się aż na 11 stoiskach. Podczas pochodu dumnie powiewała flaga Tucholi!

W sąsiednim powiecie chojnickim odbyło się niedawno wielkie święto, ważne zwłaszcza dla osób ceniących szeroko pojęty regionalizm. Dokładnie 30 lipca w Brusach miał miejsce XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. Na tak znaczącej i dużej imprezie nie mogło zabraknąć reprezentantów Tucholi i Borów Tucholskich z naszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Będąca na miejscu Maria Ollick podsumowała zakrojone na szeroką skalę wydarzenie jednym zdaniem: "Ale się działo!"

Do Brus zjechały tysiące Kaszubów z Polski, byli goście z rożnych zakątków Europy i zza oceanu – Stany Zjednoczone, Kanada. Każdy z nich, jak tylko mógł, do późnych godzin wieczornych manifestował swoją tożsamość poprzez udział w: pochodzie, uroczystej mszy, wiecu jedności, koncertach, zawodach tradycyjnych gier, zabawach i innych wydarzeniach towarzyszących.

Nie zabrakło nas Borowiaków Tucholskich, których z Kaszubami łączą wspólne korzenie kulturowe, a w przeszłości silna wspólnota genetyczna. Nasi twórcy ludowi podczas Jarmarku Zaborskiego, towarzyszącemu zjazdowi, prezentowali sztukę ludową Borów aż na 11 stoiskach! Pokazaliśmy nasze: hafty, malarstwo na szkle, rzadką już dzisiaj plecionkę spiralną, koszykarstwo tradycyjne, rzeźbę w drewnie, ptaszki i zabawki drewniane. Na życzenie odwiedzających były też pokazy tradycyjnego przędzenia na kołowrotku

– relacjonuje Maria Ollick.

Specjalnie na tę okazję przygotowano materiały promocyjne, które podkreślały „borowiackość” , a jednocześnie związki z Kaszubami poprzez kolorystykę i wzornictwo kaszubskie szkoły tucholskiej. Maria Ollick dodaje, że na imprezach towarzyszących można było spotkać wielu mieszkańców Tucholi, którzy prywatnie przyjechali do Brus wspierać ideę jednoczenia się Kaszubów i prezentowania bogactwa kultury.

Więcej o XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów przeczytać można w "Czasie Chojnic", który ukazał się 4 sierpnia br. Zdjęcia zobaczycie TUTAJ.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%