Zamknij
REKLAMA

Borowiacy na święcie Kaszubów! W Brusach dumnie powiewała flaga Tucholi

10:19, 05.08.2022 | K.T.
Skomentuj Fot. Maria Rogenbuk
REKLAMA

Nie mogło zabraknąć nas Borowiaków na tak ważnym wydarzeniu. Twórcy ludowi zaprezentowali się aż na 11 stoiskach. Podczas pochodu dumnie powiewała flaga Tucholi!

W sąsiednim powiecie chojnickim odbyło się niedawno wielkie święto, ważne zwłaszcza dla osób ceniących szeroko pojęty regionalizm. Dokładnie 30 lipca w Brusach miał miejsce XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. Na tak znaczącej i dużej imprezie nie mogło zabraknąć reprezentantów Tucholi i Borów Tucholskich z naszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Będąca na miejscu Maria Ollick podsumowała zakrojone na szeroką skalę wydarzenie jednym zdaniem: "Ale się działo!"

Do Brus zjechały tysiące Kaszubów z Polski, byli goście z rożnych zakątków Europy i zza oceanu – Stany Zjednoczone, Kanada. Każdy z nich, jak tylko mógł, do późnych godzin wieczornych manifestował swoją tożsamość poprzez udział w: pochodzie, uroczystej mszy, wiecu jedności, koncertach, zawodach tradycyjnych gier, zabawach i innych wydarzeniach towarzyszących.

Nie zabrakło nas Borowiaków Tucholskich, których z Kaszubami łączą wspólne korzenie kulturowe, a w przeszłości silna wspólnota genetyczna. Nasi twórcy ludowi podczas Jarmarku Zaborskiego, towarzyszącemu zjazdowi, prezentowali sztukę ludową Borów aż na 11 stoiskach! Pokazaliśmy nasze: hafty, malarstwo na szkle, rzadką już dzisiaj plecionkę spiralną, koszykarstwo tradycyjne, rzeźbę w drewnie, ptaszki i zabawki drewniane. Na życzenie odwiedzających były też pokazy tradycyjnego przędzenia na kołowrotku

– relacjonuje Maria Ollick.

Specjalnie na tę okazję przygotowano materiały promocyjne, które podkreślały „borowiackość” , a jednocześnie związki z Kaszubami poprzez kolorystykę i wzornictwo kaszubskie szkoły tucholskiej. Maria Ollick dodaje, że na imprezach towarzyszących można było spotkać wielu mieszkańców Tucholi, którzy prywatnie przyjechali do Brus wspierać ideę jednoczenia się Kaszubów i prezentowania bogactwa kultury.

Więcej o XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów przeczytać można w "Czasie Chojnic", który ukazał się 4 sierpnia br. Zdjęcia zobaczycie TUTAJ.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%