Zamknij

Zatrudnienie emeryta - co musi wiedzieć pracodawca?

Artykuł sponsorowany + 08:38, 19.09.2024 Aktualizacja: 08:38, 19.09.2024
Fot. Materiały promocyjne Fot. Materiały promocyjne

Zamierzasz zatrudnić w swojej firmie emeryta? Zanim podpiszesz z nim umowę, sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić. Pamiętaj o konieczności zapłaty obowiązkowych składek, różniących się w zależności od formy zatrudnienia. Upewnij się również, czy będziesz miał prawo do skorzystania z ulg z tytułu zatrudnienia emeryta.

  • Pracodawca zatrudniając emeryta, musi odprowadzać za niego obowiązkowe składki ZUS, ale w niektórych przypadkach może skorzystać z ulgi na opłacanie składek na Fundusz Pracy.
  • Osobę pobierającą świadczenie emerytalne można zatrudnić zarówno na czas nieokreślony, jak i określony.
  • Emeryt może być zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło – ma to wpływ na wysokość poszczególnych składek.

Ulgi i obowiązkowe składki przy zatrudnieniu emeryta

Zatrudnienie emeryta nie zwalnia pracodawcy z opłacania obowiązkowych składek ZUS - wciąż należy uiszczać podstawowe składki, w tym emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową oraz zdrowotną - w przypadku umowy o pracę bądź umowy zlecenia. Możesz też skorzystać z jednej ulgi. Według aktualnych przepisów w przypadku zatrudnienia osoby pobierającej świadczenie emerytalne nie trzeba opłacać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ulga obowiązuje w przypadku kobiet po 55 roku życia oraz mężczyzn po 60 roku życia.

Już teraz udostępnij online ogłoszenie o pracę, aby szybko dotrzeć do wielu potencjalnych kandydatów. Przekonaj się, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się Twoje oferta, o ile dobrze napisze o swoich wymaganiach.

Czy jest możliwe zatrudnienie emeryta na czas nieokreślony?

Zastanawiasz się, czy można zaproponować emerytowi współpracę na czas nieokreślony? Według obowiązujących przepisów nie ma żadnych przeciwwskazań do zawarcia właśnie takiej umowy. Co do zasady, w przypadku emerytów przestrzega się tych samych przepisów, co przy zatrudnieniu innych pracowników. Możliwe jest również zawarcie współpracy na czas określony. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że pracodawca może zawrzeć maksymalnie trzy takie umowy. Jednocześnie istotne jest, aby łącznie umowy na czas określony nie trwały dłużej niż 33 miesiące.

Chcesz zdobyć więcej informacji na temat ulg w przypadku zatrudnienia emeryta? Odwiedź portal poradydlafirm.pracuj.pl i zapoznaj się z artykułami dotyczącymi tej kwestii.

Rodzaje umów i warunki, na jakich można zatrudnić emeryta

Niezależnie od formy zatrudnienia, pracodawca decydujący się na zatrudnienie emeryta musi zgłosić ten fakt do ZUS-u. W świetle obowiązujących przepisów ma na to 7 dni, licząc od dnia zatrudnienia. Istotne jest w tym przypadku wypełnienie druku ZUS ZUA. Emeryt może zostać zatrudniony na umowę o pracę, bez względu na jej ustalony wymiar, czy wysokość wynagrodzenia. W takim przypadku pracodawca musi opłacać składki liczone od podstawy wymiaru, w tym: na ubezpieczenie rentowe (6,5%), na ubezpieczenie emerytalne (9,76%) oraz na ubezpieczenie wypadkowe (0,67 - 3,33%).

Można również zaproponować emerytowi współpracę na podstawie umowy zlecenie. Co do zasady, w tym przypadku konieczne jest odprowadzanie wszystkich składek ZUS, ale wyjątek stanowi sytuacja, gdy emeryt jest już zatrudniony na umowę o pracę w innej firmie - wówczas z tytułu umowy zlecenia należy uiszczać jedynie składkę zdrowotną, co wpływa na większą wypłatę.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zatrudnienie emeryta na umowę o dzieło, co wiąże się z koniecznością odprowadzania jedynie podatku dochodowego. Sytuacja zmieni się, jednak gdy emeryt w tej samej firmie jest zatrudniony na umowę o pracę i umowę o dzieło. Wówczas przychód z tytułu umowy o dzieło musi zostać wliczony do podstawy naliczania składek.

Podsumowanie

Jeśli jesteś zdecydowany na zatrudnienie emeryta, dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami. Pamiętaj, że przy umowie o pracę bądź umowie zlecenie będziesz musiał opłacać składki ZUS. Zastanów się, jaka forma zatrudnienia okaże się najkorzystniejsza dla Ciebie i dla pracownika pobierającego świadczenie emerytalne.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%