Zamknij

Tucholski "Leśnik" Złotą Szkołą! Sukces w skali kraju

14:38, 19.01.2019 Lucyna Zdanowska, fot. Elżbieta Doniecka Aktualizacja: 18:19, 19.01.2019
Skomentuj

Technikum Leśnie im. Adama Loreta w Tucholi broni swojej pozycji w Rankingu Liceów i Techników miesięcznika „Perspektywy”. Nadal może szczycić się honorową, „Złotą” odznaką będącą nagrodą za wyjątkowe osiągnięcia i najlepsze wyniki. Miejsca zajęte w rankingach wojewódzkim i ogólnopolskim imponują.

Przeprowadzony po raz 21 Ranking Liceów i Techników miesięcznika „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” wskazuje najlepsze szkoły w województwach oraz w kraju. Na liście podanych na stronie portalu edukacyjnego Perspektywy zaledwie kilka dni temu znajduje się 1000 liceów i 500 techników. Wśród wymienionych są również i nasze szkoły. Klasyfikacja rankingowa opiera się na trzech kryteriach w odniesieniu do liceów ogólnokształcących i czterech w przypadku techników. Kryteria Rankingu Liceów 2019 to: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Nieco inaczej wyglądają kryteria Rankingu Techników 2019. To sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W powiecie tucholskim tylko Technikum Leśne zdobyło złotą tarczę

W roku ubiegłym szerzej pisaliśmy o Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi. Ta szkoła zajęła bowiem w 2018 roku 15 miejscu w skali kraju i 2 miejsce w skali województwa w kategorii najlepszych techników. Tym samym „Leśnik” zdobył tytuł honorowy - „Złotej Szkoły”. W tym roku sukces został powtórzony. Technikum Leśne obroniło 2 miejsce w skali województwa i uzyskało 39 miejsce w obrębie kraju. Szkoła nadal może używać znaku „Złotej Szkoły” będącego potwierdzeniem wysokiej jakości pracy placówki. Słowem, po raz kolejny jest w setce najlepszych szkół technicznych. Jak mówi dyrektor Piotr Marciniak to ogromny powód do dumy.

W latach wcześniejszych, w 2017 roku TL było na 106 miejscu w kraju, a w 2016 roku na 266 pozycji

- Satysfakcji dostarczyło nam także porównanie tucholskiego „leśnika” i innych techników leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska. Wśród 11 szkół resortowych znaleźliśmy się na zaszczytnym I miejscu – zwraca uwagę wicedyrektor Anna Stybaniewicz-Pik. - W województwie kujawsko-pomorskim wyprzedziło nas tylko Technikum Elektroniczne w ZSE w Bydgoszczy (10 miejsce w kraju). W „złotej setce” znalazły się ponadto 3 inne szkoły bydgoskie: Technikum Ekonomiczne w ZSE-A (43 w kraju), Technikum Budowlane w ZSB (54 w kraju) oraz Technikum w ZS Chemicznych (82 w kraju).

Wicedyrektor dodaje, że dla każdej szkoły zdobycie po raz pierwszy miejsca w rankingu szkół ponadgimnazjalnych to wielka radość. Jednak prawdziwą miarą sukcesu jest ponowne znalezienie się w nim.

- Nam udaje się to nieprzerwanie od wielu lat - zaznacza Anna Stybaniewicz-Pik. - Na przestrzeni dziewięciu ostatnich lat dwukrotnie (w 2013 i 2016 r.) przyznano nam brąz. W 2017 roku po raz trzeci (po 2011 i 2012 r.), zdobyliśmy srebro. W bieżącym 2019 roku ponownie (po 2014, 2015 r. i 2018 r.), weszliśmy do elitarnej „złotej ligi”, czyli setki, a gwoli ścisłości „czterdziestki” najlepszych techników w Polsce. Technikum Leśne w Tucholi zawdzięcza ponowne wejście na podium rankingu przede wszystkim młodzieży, nauczycielom (zwłaszcza przedmiotów maturalnych i zawodowych), opiekunom naukowym olimpijczyków oraz rodzicom naszych uczniów.

Jak wypadły pozostałe szkoły?

Co z pozostałymi naszymi szkołami ponadgimnazjalnymi? Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego zajął 760 miejsce w skali kraju i 29 miejsce w województwie w rankingu liceów. Rok wcześniej ZSO był na 32 miejscu w obrębie naszego województwa. Natomiast w rankingu techników na 366 miejscu w skali kraju i 21 miejscu w województwie znalazło się Technikum nr 2 wchodzące w skład Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janta-Połczyńskiego. W ubiegłym roku ZSLiA była na 241 miejscu w skali kraju (na 500 miejsc podawanych) i na 15 miejscu w skali województwa (na 50 podawanych). Z kolei Technikum nr 1 wchodzące w skład Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi tucholskiej uplasowało się na miejscach określanych w skali powyżej 500, a w skali województwa na 38 miejscu. W ubiegłym roku w podziale wojewódzkim ZSLiT był na 36 pozycji.

(Lucyna Zdanowska, fot. Elżbieta Doniecka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%