Zamknij

Popularny lek zniknął z aptek. "Moce produkcyjne już zostały zwiększone"

11:12, 18.05.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

W aptekach w całej Polsce zaczyna brakować leku stosowanego w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych. Powód jest zaskakujący.

Chodzi o lek Ozempic, który zawiera substancję czynną semaglutyd. Semaglutyd odpowiada za obniżenie zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi. Lek stosowany jest w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych.

Lek na cukrzycę typu 2 znika z aptek

W związku z brakami farmaceuci wskazują, że realizacja nawet już rozpoczętej recepty może być utrudniona lub nawet niemożliwa. 

Duńskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Novo Nordisk wskazuje, że popyt na Ozempic jest bezprecedensowy. Moce produkcyjne już zostały zwiększone, a co za tym idzie dostawy do Polski mają być większe. 

Lek wykupują osoby, które... chcą schudnąć

Jak podaje ABC Zdrowie Wirtualna Polska po lek zaczęły sięgać "osoby, którym zależy na utracie wagi". 

- Ozempic nie jest lekiem na odchudzanie. Jest on zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2. Owszem ma on również bardzo dobrą skuteczność, jeśli chodzi o redukcję masy ciała i lekarze zapisują go pacjentom, ale tym, którzy walczą z chorobą, jaką jest otyłość. Nie jest on przeznaczony dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów - podkreśla w rozmowie z Wirtualną Polską Edyta Sekuła, diabetolog z Centrum Medycznego Harmony Medical w Krakowie.

Popyt na lek może być spowodowany także jego ceną. 

- Miesięcznie kosztuje on 360 zł, podczas gdy podobny lek zarejestrowany do leczenia otyłości - Saxenda, kosztuje ok. 700 zł - wskazuje diabetolożka. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%