Od 20 lipca aptekarze będą mieli możliwość wydania większej ilości leków w sytuacjach, gdy dawkowanie na recepcie jest nieczytelne lub błędne. To zmiana wprowadzona na mocy nowego rozporządzenia ministra zdrowia, która ma na celu ułatwienie realizacji recept i poprawę dostępności leków dla pacjentów.
Do tej pory, gdy na recepcie brakowało czytelnego dawkowania lub było ono błędne, aptekarze mogli wydać jedynie dwa najmniejsze opakowania leku. Od 20 lipca ta zasada się zmienia. Aptekarze będą mogli wydać do czterech opakowań danego leku.
Należy jednak pamiętać, że nowe zasady nie dotyczą leków zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe, dla których sposób dawkowania musi być zgodny z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.
Nowe przepisy przewidują również ułatwienia w określaniu postaci jednostki dawkowania.
Aptekarze będą mogli samodzielnie określać, czy chodzi o tabletki, krople, czy mililitry, opierając się na swojej wiedzy, jeśli taka informacja nie będzie wyraźnie podana na recepcie.
Ma to na celu zabezpieczenie pacjentów i upewnienie się, że otrzymują odpowiednią formę leku, nawet gdy recepta jest niekompletna.
Kolejną istotną zmianą jest możliwość wydania przez aptekarza większej ilości leku, gdy z różnych parametrów na recepcie wynikają różne ilości.
"Dodatkowo, jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości leku, farmaceuta będzie mógł wydać nie najmniejszą z nich, jak jest obecnie, ale największą. W założeniu dotychczasowe rozwiązanie miało chronić pacjentów przez zastosowaniem zbyt dużej ilości farmaceutyków, ale doprowadziło do sytuacji, w której otrzymywali oni za mało leku do przeprowadzenia terapii" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
0 0
super