- Blisko połowa Polaków sprzeciwia się przyjęciu euro - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To bardzo jasny sygnał dla rządu Donalda Tuska.
Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej, aż 49% respondentów kategorycznie odrzuca propozycję przyjęcia euro przez Polskę. Wyniki badania pokazują, że debata na temat europejskiej waluty wciąż budzi wiele kontrowersji w społeczeństwie.
Zdaniem 13% ankietowanych, Polska powinna przyjąć euro w ciągu najbliższych 3 lat, podczas gdy 22% uważa, że ten proces powinien nastąpić w ciągu najbliższej dekady. Natomiast 10% respondentów jest zdania, że decyzja o przyjęciu euro powinna zostać odłożona na jeszcze późniejszy termin.
Sondaż, zrealizowany na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej, przyniósł także ciekawe spostrzeżenia dotyczące podziału poglądów na ten temat wśród wyborców różnych partii politycznych. Wynika z niego, że wyborcy poszczególnych ugrupowań mają zróżnicowane podejścia do kwestii euro.
Np. zaledwie 1% zwolenników partii Prawo i Sprawiedliwość jest zdania, że Polska powinna przyjąć euro w ciągu najbliższych 3 lat. Natomiast 28% wyborców Koalicji Obywatelskiej popiera ten scenariusz. Warto również zauważyć, że 7% zwolenników Trzeciej Drogi i 25% wyborców Lewicy wyraziło takie samo stanowisko.
Z kolei 10% zwolenników partii rządzącej uważa, że Polska powinna przyjąć euro w ciągu najbliższej dekady. Jednak wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej odsetek ten wynosi aż 42%. Analogicznie, 42% osób popierających Trzecią Drogę i 31% sympatyków Lewicy zgadza się z tym poglądem.
Minister finansów, Andrzej Domański, wyraził swoje stanowisko w tej sprawie, podkreślając, że polska gospodarka nie jest obecnie gotowa na przyjęcie euro. Według niego, złoty odgrywał istotną rolę w okresie kryzysów gospodarczych, dlatego też konieczne jest zachowanie suwerenności w kwestiach walutowych.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach od 20 do 23 maja 2024 roku na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000) przy użyciu metody wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Wyniki tego sondażu mogą stanowić istotną podstawę do dalszej analizy opinii publicznej na temat przyszłości waluty w Polsce.
0 0
49%respondentów czyli ilu obywateli?? 49 na 100??? 490 na 1000?? Czy ktoś słyszał o jakimś referendum w tej sprawie lub podobne??