Zamknij

Za kilka dni wejdzie ważny obowiązek. Chodzi o ciążę

12:43, 26.09.2022 Źródło: Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Z początkiem października personel medyczny będzie miał obowiązek wpisania informacji o ciąży pacjentki do Systemu Informacji Medycznych. Dotychczas umieszczenie takich danych w SIM było nieobowiązkowe. 

Wymóg ten wynika z wchodzącego w życie 1 października  rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

Dane mają wprowadzać lekarze, którzy uzyskają takie informacje w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej. 

- Pacjentka nie może i zakazać lekarzowi wpisania informacji o ciąży, ani żądać ich usunięcia z systemu – zostaną one usunięte dopiero po zakończeniu ciąży (informacja o porodzie lub ewentualnym poronieniu również jest wpisywana do SIM) - podaje Radio Zet. 

Dostęp do danych w SIM

W zamyśle ministerstwa zmiana ma ułatwić obieg dokumentacji medycznej, a także ograniczy koszty. 

Resort zdrowia wskazuje, że wprowadzenie nowych przepisów to także "mniejsze ryzyko, że kobieta przyjmie leki niewskazane w ciąży na przykład w sytuacji nagłej, ratowania życia".

Jak wynika z zapisów ustawy dostęp do informacji o ciąży pacjentki wpisanej do SIM będą mieli wyłącznie pracownik medyczny, który wpisał daną informację (dokumentację medyczną) lub pracownik, który w tym samym podmiocie kontynuuje leczenie danego pacjenta, a także lekarz, pielęgniarka i położna POZ, którzy zostali wybrani przez danego pacjenta oraz  każdy pracownik medyczny w przypadku zagrożenia życia. 

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%