Zamknij

Święto Niepodległości. Uroczystość w Gostycynie

13:42, 12.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

11 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W czwartek, 11 listopada w 103. rocznicę odzyskania niepodległości, w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbyła się wyjątkowa uroczystość.O Antoninie z Chłapowskich Górskiej opowiedział dr Marek Sass, regionalny historyk. Skupił się na latach 1914-1918 - wówczas bohaterka prelekcji organizowała pomoc dla Polaków m.in. jeńców w armii rosyjskiej. Antonina z Chłapowskich Górska miała patriotyzm we krwi - jej dziadkiem był Dezydery Chłapowski, generał wojsk polskich z czasów armii napoleońskiej, uczestnik powstania listopadowego.

Ważną częścią spotkania były występy artystyczne. Na początku zaprezentowała się grupa taneczna Obsesja pracująca pod okiem instruktorki Alicji Nowak. Po wykładzie odbył się spektakl słowno-muzyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież z gminy Gostycyn. Wokalistów przygotowała Ewa Talaśka. Na scenie wystąpił także Adam Cymerys. Nie zabrakło tradycyjnych pieśni patriotycznych, takich jak "Wojenko, wojenko", czy "Hej, hej, ułani". Ale można było posłuchać też nowszych utworów, jak np. "Kocham Wolność" Chłopców z Placu Broni.

Obchody Święta Niepodległości wpisały się w projekt "Marcinkowski Spichrz - po dwakroć" realizowany przez Stowarzyszenie społeczno-kulturalne Burchat. Uczestnicy uroczystości przed wyjściem byli częstowani przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przyrowie przepysznymi przysmakami z gęsi oraz słodkimi rogalami świętomarcińskimi.

Poniżej można obejrzeć galerię zdjęć z uroczystości. Więcej o działalności Antoniny z Chłapowskich Górskiej napiszemy w najbliższym numerze "Tygodnika Tucholskiego"!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%