Stowarzyszenie BUKO ze swoim sztandarowym projektem wspięło się na kolejny poziom zaawansowania. Górnicza Wioska zaczyna robić karierę ogólnoeuropejską, do Złotej Kolekcji Dobrych Praktyk została wybrana przez Radę Europy. Co nowego słychać w Pile?
Wszystko zaczęło się od programu Strategy 21 – Europejskiej Strategii Zarządzania Dziedzictwem w XXI wieku. Inicjatywy społeczne zgłosiło kilkaset podmiotów z terenu całej Europy. Wybrano garstkę najlepszych, które Rada Europy wyróżniła i zamieściła w wydanej Złotej Kolekcji Dobrych Praktyk. Górnicza Wioska razem z innymi inicjatywami z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i innych krajów europejskich stała się złotym przykładem do naśladowania. Z Polski, oprócz Górniczej Wioski, wybrano jeszcze tylko dwa inne projekty. Jeden dotyczył kultury romskiej, drugi ułatwień dla niewidomych w poznawaniu zabytków.
Górnicza Wioska z malutkiej miejscowości Piła stała się oficjalnie inicjatywą godną naśladowania w kontekście dziedzictwa, ochrony zabytków oraz zarządzania dziedzictwem w XXI wieku
– mówi Wojciech Weyna.
Dużo więcej szczegółów o tym wielkim wyróżnieniu znajdziesz w najnowszym "Tygodniku Tucholskim". Co nowego w Pile? Czy wiecie, że była tam cegielnia? Poniżej znajdują się zdjęcia z Górniczej Wioski, w której w ubiegłym tygodniu odbyła się czwarta już edycja obozu dla wolontariuszy. Na zdjęciach widać budynek starej parowozowni, ma powstać jego wierna "kopia". O tym także w "Tygodniku".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz