Zamknij

Nasze Bory są piękne: Już w tę sobotę Dzień Folkloru Borowiackiego i Pochód Borowiaków

09:38, 18.07.2019 | K.T
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Lucyna Zdanowska

20 lipca będzie w Tucholi świętem folkloru borowiackiego. To świetna okazja, żeby wraz z rodziną i znajomymi, również tymi spoza Borów, poznać historię regionu, smaki tradycyjnych potraw, podziwiać nasz wzór haftu czy razem ukisić kapustę. Zaplanowano też promocję ciekawej książki. Bory są piękne i tego dnia będzie można się o tym przekonać!

 

Sobota, 20 lipca, to sam środek 60. Dni Borów Tucholskich. Centrum wszystkich wydarzeń, przynajmniej przed wieczornymi koncertami, będzie park Zamkowy. Już od godziny 10.00 właśnie tam pojawią się dwa stoiska. Cukiernia Zakryś obchodzić będzie swoje 100. urodziny, atrakcje dla przybyłych przygotują też Lasy Państwowe. Z kolei o 12.00 ulice miasta opanuje VIII już Historyczny Pochód Borowiaków. Liczba uczestników tej imprezy rośnie z roku na rok. Przemarsz wystartuje z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, uczestnicy przejdą dalej ulicami: Świecką, Nowodworskiego, Podgórną, przez plac Wolności, Szkolną aż do parku Zamkowego.

Jesteśmy Borowiakami
Tam o 13.00 rozpocznie się Dzień Folkloru Borowiackiego. Spotkanie z naszą lokalną kulturą, która tego dnia jest na wyciągnięcie ręki, na stałe wpisała się w program letnich imprez w mieście. Dzieci mogą sprawdzić, jak żyli w borowiackich wioskach ich przodkowie, starsi mieszkańcy przypomnieć sobie, co to znaczy być Borowiakiem. Atrakcje? Po pierwsze prezentacje, m.in.: kiszenia kapusty, wyrabiania masła w kierzance, ciasta chlebowego i drożdżowego, wypiekania, borowiackiego prania oraz przędzenia owczej wełny na kołowrotku. Do aktywności przybyłych gości zachęcać będą też przygotowane przez organizatorów konkurencje borowiackie. W parku Zamkowym ponadto zaopatrzycie się w przeróżne borowiackie pamiątki lub samemu je wykonacie. Wśród atrakcji znajdą się: kiermasz twórczości ludowej i użytkowej, stoiska wikliniarskie, rzeźbiarskie, hafciarskie i garncarskie. Część osób uważa, że kulturę najlepiej poznawać poprzez lokalne potrawy. Dlatego w takim dniu musi pojawić się Gospoda Borowiacka i niezastąpione panie z KGW. Znamy menu, w którym znajdą się: dukane kartofle ze szpyrką, jajem i maślanką, polewka na maślance, flyndzie (placki ziemniaczane), gulasz z ziemniakami i surówką, pierogi z mięsem i kapustą, kluski z kapustą oraz orzeźwiający napój żniwny z miętą. Dzień Folkloru Borowiackiego to także występy na scenie. Zaprezentują się Bysławskie Frantówki ale też goście z północy – Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Kaszebe”.
 
Nowy „Maltych i grapa”
Na święcie folkloru borowiackiego nie może zabraknąć Marii Olick. W tym roku w parku Zamkowym odbędzie się promocja nowego wydania jej książki pt. „Maltych i grapa, tradycja, specjały kuchni i inne ciekawostki z Borów Tucholskich”. Pierwsze wydanie ukazało się 12 lat temu. O czym teraz pisze autorka? W książce pojawiły się dwa nowe, ciekawe rozdziały. Pierwszy z nich opowiada o zdrowiu. Ollick opisuje medycynę ludową, przesądy, higienę Borowiaków i „borowiacką aptekę”, czyli informacje o ziołach – kiedy i które najlepiej zbierać oraz jak ich używać. Drugi rozdział to historia obrzędowości rodzinnej. Jak dawniej na naszym terenie wyglądały wesela, zaloty, narodziny dziecka i... przygotowanie do kresu życia? W książce dodana jest ponadto kwestia badań naukowych dotyczących życia Borowiaków, pierwsze prowadzone były już w czasach zaborów. Zachęcamy do lektury!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

ace333 apk downloadace333 apk download

0 1

Once all the wallpaper has been removed, read the surface underneath
and make any home repairs. Then paint it by using a flat oil based primer/sealer.
That adage is true for home improvement also. http://ace333.gdn/index.php/download/15-ace333 01:05, 19.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CapCap

1 1

Via tasap unooe kacap 🤠🤠 06:54, 20.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone