W Lubiewie trwa szóste "Lato w teatrze", którego motywem przewodnim jest hasło „Święto Młodych”. Dzięki przedsięwzięciu dzieci z terenu gminy Lubiewo mają możliwość aktywnego spędzenia czasu na darmowych półkoloniach, uczestnicząc wedle uznania w warsztatach: filmowych, muzycznych lub teatralnych. Przed nami czwartkowy finał, który jest otwarty dla publiczności.
Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo bije kolejne rekordy w liczbie zorganizowanych pod szyldem "Lata w teatrze" wydarzeń. Przypomnijmy pokrótce, że jest to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany ze środków ministerialnych.
Tegoroczne półkolonie w Lubiewie trwają od 7 lipca do 18 lipca. Już 17 lipca będzie miał miejsce pokaz finałowy, będący efektem całości działań. W wydarzeniu kulturalnym, nad którym patronat medialny pełni "Tygodnik Tucholski", uczestniczy 30 dzieci z gminy Lubiewo, w wieku od 9 do 15 lat.
Jak już wspomnieliśmy, "Lato w teatrze" w Lubiewie odbywa się pod hasłem „Święto Młodych”. Skąd pomysł na takie motto i co się pod nim kryje?
Pisząc projekt w tematyce świętowania, nie chodziło tylko o to, aby się bawić. Chcieliśmy pokazać, że świętowanie jest potrzebne do tego, aby się wzmacniać. Zasięgnęłyśmy do takiej metody, która nazywa się "Dragon Dreaming". Jest to metoda projektowa. Chodzi o to, aby cele, do których dążymy i inne zadania do wykonania realizować w ogólnym szczęściu i zadowoleniu, żeby nas rozwijały, wzmacniały i byśmy po zakończeniu działania nie czuli się przemęczeni, bez sił
– wyjaśnia specjalistka do spraw promocji i animacji w B-CKiP, a zarazem koordynatorka lubiewskiego "Lata w teatrze" Izabela Kotlęga.
W "Dragon Dreaming" wyróżnia się trzy obszary. Pierwszy z nich to marzenia, do których odnosiła się ubiegłoroczna edycja "Lata w teatrze" pod hasłem „Latawce i marzenia”. Kolejna część to planowanie i wykonywanie działań projektowych. Ostatni obszar poświęcony jest świętowaniu, na który w B-CKiP postawiono w tym roku. Według ww. metody w tej materii chodzi o to, aby nie biec do kolejnego zdania, a cieszyć się nawiązanymi relacjami tu i teraz. Aby zastanowić się, czego nauczyliśmy się przy danym działaniu i co jest nam potrzebne do dalszego rozwoju.
To świętowanie z jednej strony ma być przestrzenią do wzmocnienia, ale też dobrym tematem do pracy z dziećmi, aby dać im przestrzeń twórczą. Nie narzucamy konkretnych sposób wykonywania działań, tylko w swobodny sposób podchodzimy do ich pomysłów
– uzupełnia Kotlęga.
Warsztaty podczas półkolonii prowadzą: Błażej Szymański, Hanna Barakat (teatralny), Bartosz Hoppe (muzyczny), Maja Kwasiborska (filmowy). Przebieg zajęć "Lata w Teatrze" można zobaczyć w dołączonej do artykułu fotorelacji. Wspomniany finał zaplanowano na 17 lipca (czwartek) na godzinę 17:00 w B-CKiP Gminy Lubiewo. Czym zaskoczą nas uczestnicy warsztatów? To wielka niewiadoma, bo pomysły cały czas ewaluują, a prym wiedzie wyobraźnia dzieci i młodzieży. Dlatego aby przekonać się co z tego wyniknie, warto wybrać się w czwartek do Lubiewa!
[FOTORELACJANOWA]4494[/FOTORELACJANOWA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz