Zamknij

Muzeum Borów Tucholskich – nowe otwarcie w czwartek / ZAPOWIEDŹ

13:45, 20.03.2024 Kamil Tajl Aktualizacja: 13:52, 20.03.2024
Skomentuj Uroczystość otwarcia zaplanowano na czwartek na godz. 15:30. Uroczystość otwarcia zaplanowano na czwartek na godz. 15:30.

Miejsce, które w Tucholi znają wszyscy, stoi przed dużą szansą na rozwój. To hafciarki i ich prace, jednoznacznie kojarzone z naszym terenem, staną się symbolem nowego początku. Uroczystość zaplanowano na czwartek – godz. 15:30.

Kilkukrotnie informowaliśmy już o tym, że Muzeum Borów Tucholskich zmieniło właściciela. Formalnie jest to teraz oddział Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu, które podlega z kolei pod urząd marszałkowski. Zatem od rozpoczynającego się za chwilę sezonu turystycznego naszym muzeum nie będzie zarządzać już samorząd powiatowy, a właśnie wojewódzki. Czas na kolejny rozdział w historii MBT.

To nowe otwarcie miejsca bardzo mocno osadzonego w tucholskim środowisku społecznym i kulturalnym zaplanowano na najbliższy czwartek (21 marca) na godzinę 15:30. W muzeum (w Tucholi przy ul. Podgórnej 3) odbędzie się uroczysty wernisaż pt. "Płótno, nici, dusza, dłonie...". Wystawa ta jest pierwszą z cyklu "Borowiacka skarbnica kultury". Jak informuje Wioletta Chabowska, zaprezentowany zostanie bogaty dorobek twórczy tucholskich hafciarek. Na ekspozycji pojawi się szeroka gama wzornictwa haftu kaszubskiego różnych szkół.

Myślą przewodnią jest pokazanie, że haft żyje w przestrzeni publicznej, modzie, reklamie, życiu codziennym. Oprócz prac, przedstawiona zostanie historia haftu. Wystawa ma też wymiar edukacyjny

– podaje Chabowska.

W muzeum będzie aż 125 prac autorstwa 23 hafciarek. Na wernisaż oficjalnie zapraszają zarówno marszałek naszego województwa Piotr Całbecki, jak i starosta Michał Mróz. Obu można zatem spodziewać się na miejscu w czwartek. 

Wspomniana "Borowiacka skarbnica kultury" to planowany cykl wystaw pokazujący bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu Borów Tucholskich. Wszystko rozpocznie się od  haftu. Kolejne ekspozycje pokażą reprezentatywne dla kultury Borów dziedziny sztuki ludowej: rzeźba, plecionkarstwo i koszykarstwo, ptaszkarstwo, korzenioplastykę, a także zanikające zawody: kowalstwo, rybołówstwo, bartnictwo i pszczelarstwo, koronkarstwo.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%