Zamknij

W Śliwicach zapanowała moda na murale! ZDJĘCIA

12:22, 16.11.2023 Kamil Tajl Aktualizacja: 12:40, 16.11.2023
Skomentuj Murale powstały w dwóch miejscach. Murale powstały w dwóch miejscach.

Kolejne dwa wielkie malowidła powstały na terenie wioski. Jedno z nich nawiązuje do historii Śliwic, drugie do działalności domu kultury.

 

Za każdym razem inicjatorem działań propagujących sztukę street artu jest Gminny Ośrodek Kultury w Śliwicach. Pierwszy mural powstał w tej miejscowości już 2022 roku w ramach "Letnich PRO Wakacji" – warsztatów dla dzieci. To właśnie młodzież zaangażowała się wtedy we współtworzenie graffiti nawiązującego do klimatu Borów Tucholskich. Dzieło zostało umiejscowione na ścianie przy parkingu GOK-u. Dokładnie rok później w ramach imprezy Forest Graffiti Jam powstał kolejny mural, tuż obok tego pierwszego. Całkiem niedawno na terenie Śliwic pojawiły się dwa nowe, wielkoformatowe malowidła.

Tym razem artystyczną inicjatywę udało się zrealizować dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania Bory Tucholskie. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Śliwickiej "Knieja" uzyskało 50.000 zł na działanie pn. "Szlakiem śliwickich murali".

Różne klimaty, różne miejsca

Pierwszy z murali nawiązuje do Śliwic z dawnych lat i powstał w centrum wioski – przy parkingu z zegarem słonecznym.

Przedstawia on miejsce nieopodal tego, w którym powstał mural. Ukazuje tym samym, jak bardzo infrastruktura Śliwic zmieniła się na przestrzeni lat. Przypomina o naszej historii, a formą nawiązuje do pocztówki z pozdrowieniami, przy której można zrobić sobie pamiątkową fotografię z Borów Tucholskich

– przekazuje Paulina Megger-Kawczyńska, dyrektorka GOK-u.

Druga praca zdobi z kolei ścianę Gminnego Ośrodka Kultury.

Rozmaitość barw napawa radością. Mural przedstawia mnóstwo pasji, zainteresowań, form spędzania wolnego czasu. To wszystko, co kryje placówka wewnątrz, udało się uzewnętrznić pod postacią barwnego przekazu na frontowej ścianie, która w takim wydaniu zaprasza, by zajrzeć do środka

– dodaje dyrektorka.

Wykonawcami obu murali oraz twórcami projektów są Marek "Panco" Kłosowski wraz z Rafałem Ktoskim. Obaj artyści pracowali już w Śliwicach przy poprzednich projektach, "Panco" jest dobrze znany na naszym terenie, m.in. w Tucholi. Prace nad nowymi muralami trwały około miesiąca.

Fot. GOK w Śliwicach.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia murali.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%