Zamknij

Lubiewo: zespół "A co tam" z przejmującym spektaklem i sukcesem! / GALERIA

14:07, 02.06.2023 Piotr Paterski Aktualizacja: 14:20, 02.06.2023
Skomentuj A co tam - zespół teatralny działający przy Szkole Podstawowej w Lubiewie A co tam - zespół teatralny działający przy Szkole Podstawowej w Lubiewie

Minimalizm w otoczce, za to pełna koncentracja na przekazie i na odkrywanym talencie aktorskim młodych adeptek teatru, które w tym składzie grają dopiero... od września. Efekt to imponujący, dający do myślenia spektakl. I już najwyżej oceniony i nagrodzony w Wojewódzkich Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Teatr bez granic”!

Tylko kilka krzeseł, na scenę skierowane jedno ostre światło, a poza nią panująca ciemność. Dziewczynki ubrane na czarno, choć w trakcie spektaklu zakładające na głowę kolorowe czapeczki. Od samego początku wyrazista, przejmująca gra jeszcze tak młodych aktorek. Wśród publiczności szybko wychwytywany jasny, bezpośredni przekaz scenariusza dotyczący współczesnych problemów, z którymi na co dzień boryka się, a niekiedy nie jest ich świadoma, młodzież. Albo już dzieci.

- Spektakl opowiada o tym, jak trudno jest się odnaleźć w dzisiejszym skomplikowanym i wymagającym świecie, gdzie presja osiągnięć, nowe technologie i postępujący konsumpcjonizm prowadzą do zaniku podstawowych wartości jakimi są: kontakt z naturą, budowanie prawdziwych, jakościowych relacji oraz szacunek do wszystkiego co nas otacza. Krzesła są symbolem różnych postaw wobec życia - tłumaczy nam Beata Ziółkowska.

To ona wspólnie z Weroniką Kurczewską napisała scenariusz i wyreżyserowała spektakl "Krzesłostan". Muzykę, bardzo ważny element całości, skomponowała Anna Porożyńska. Całość to więc dzieło zespołu "A co tam" - grupy teatralnej z Lubiewa, która jest niezwykle utytułowana. Aktualny skład to jednak duży powiew świeżości i debiutów. Skład rotuje ze względu na zmieniający się wiek. Dlatego imponującym jest fakt, że w tak naturalny sposób na scenie "A co tam" przedstawia tematy trudne: od dziecięcej dyskryminacji wśród rówieśników, przez uzależnienie od instagrama i pochlebnych komentarzy, po wzajemne odrzucenie na linii dziecko-rodzic-dziecko. Pracują ze sobą dopiero od września. To dziewczynki z 4 klasy szkoły podstawowej.

Jurorkę... przeszły dreszcze

"Tygodnik" miał przyjemność obejrzeć spektakl w piątek w Bibliotece-Centrum Kultury i Promocji w Lubiewie. Razem z nami wciągającemu przedstawieniu przyglądali się w dużej mierze bliscy całego zespołu "A co tam". Nie była to premiera występu, bo - i to w sumie dziś najważniejsze - zespół tydzień wcześniej ze spektaklem sięgnął po wielki sukces. 18 maja grupa wystawiła "Krzesłostan" podczas Wojewódzkich Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Teatr bez granic”, którego organizatorem było Kujawsko - Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Beata Ziółkowska relacjonuje nam, że do konkursu w trzech kategoriach wiekowych zgłosiło się 13 zespołów, a finalnie wystąpiło 10 grup teatralnych w dwóch kategoriach. Reprezentowały domy kultury i szkoły z terenu naszego województwa, w tym - to warte podkreślenia - z największych miast jak Bydgoszcz czy Toruń. "A co tam" było oceniane przez jurorów: Teresę Stępień-Nowicką (aktorka filmowa i teatralna, z Teatru W. Horzycy w Toruniu), Jerzego Rochowiaka (wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, autor sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży), Marię Kryger (założycielka Teatru BAKRO, nauczycielka, reżyserka, autorka scenariuszy). Owa komisja złożona z autorytetów zadecydowała, że w młodszej kategorii przyzna aż trzy pierwsze nagrody. Jedna z nich trafiła do "A co tam" ze Szkoły Podstawowej w Lubiewie! Dwa pozostałe najwyższe laury przyznano grupom z Bydgoszczy i Torunia. 

- Nasz zespół podczas rozmowy z jury odebrał bardzo pozytywne opinie. ,,Tu wszystko zagrało” - powiedział nam Jerzy Rochowiak. Dialogi, gra aktorska, muzyka, kostiumy. Przewodnicząca jury z Teatru Horzycy zdradziła, że ,,miała dreszcze” oglądając nasz spektakl - cieszy się Beata Ziółkowska.

Tą radością podzieliła się ze wszystkimi obecnymi już także po spektaklu w Lubiewie. Tam raz jeszcze podkreśliła, jak młoda grupa tworzy aktualnie "A co tam". Jej skład dołączamy przy artykule.

 

Wojewódzkie Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Teatr bez granic”

Młodsza kategoria wiekowa

I - Teatr A CO TAM 2 ze Szkoły Podstawowej w Lubiewie

I - Teatr KLIMAT z Młodzieżowego Domu Kultury nr 6 w Bydgoszczy

I - Teatr BUM BUM CYK ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu

Starsza kategoria wiekowa

II - Teatr ANTRAKT z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku

III - Teatr BZYKI z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku

 

Zespół "A co tam" 

Magdalena Straszewska, Liliana Barczyńska, Julia Socha, Kornelia Szatkowska, Paula Nowak, Marysia Gackowska, Zofia Neumann

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%