Zamknij

Zachwycająca wystawa w Tucholi otwiera plener w Brdzie - ZDJĘCIA

13.11, 11.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

W Tucholskim Ośrodku Kultury, w piątek 9 września, miał miejsce wernisaż będący symbolicznym otwarciem XI Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Pleneru Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego Brda 2022.

Wystawa, którą opisujemy, będzie otwarta w Tucholskim Ośrodku Kultury przez kolejny tydzień. Warto ją odwiedzić, bo zawiera dzieła nietuzinkowych artystów mogących pochwalić się dorobkiem najwyższej klasy, nie tylko w skali kraju. Wystawa jest jednocześnie częścią dużego artystycznego projektu, który odbywa się już po raz 11. To Ogólnopolski Interdyscyplinarny Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego Brda 2022. Organizuje go Stowarzyszenie Via Natura z Haliną Janowską-Giłką na czele, z zaangażowaniem senatora Andrzeja Kobiaka.

W środowisku artystycznym planer w Brdzie cieszy się wielkim uznaniem. Jego pomysłodawcą jest nieżyjący już wszechstronny muzyk Zbigniew Wodecki, natomiast realizatorem idei organizacji pleneru w Borach Tucholskich i ośrodku Zielony Wiatr jest artysta Jan Wołek. To każdorazowy komisarz pleneru dbający o skład uczestniczących w nim artystów. 

W piątek na wernisażu w TOK-u uczestniczyli m.in. podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej. Pracę oglądali też młode, a nawet bardzo młode plastyczne talenty z tucholskich Sztukarni.

Ów wernisaż to symboliczny początek pleneru, bo artyści kilka dni temu rozpoczęli twórczą pracę w Brdzie mieszczącej się na granicy powiatów tucholskich i chojnickiego. Finałem pleneru będzie wystawa zorganizowana właśnie w tym miejscu.  

Artyści, których prace można aktualnie oglądać w TOK-u: Agnieszka Mitura, Ula Dzwonik, Ewa Pohlke, Katarzyna Szurkowska, Ita Haręza, Marek Andała, Waldemar Marszałek, Krzysztof Zieliński, Dariusz Mlącki, Adam Romaniuk, Gintautas Vaicis

O artystach - źródło: Tucholski Ośrodek Kultury:

1. Jan Wołek – komisarz pleneru. Polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Laureat nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, twórca ok. 3000 piosenek, autor kilku książek.

2. Krzysztof Zieliński – studia ukończył na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni profesora Adama Smolany. Tworzy w drewnie lipowym, wykorzystując też m.in. kamień. Dzieła Krzysztofa Zielińskiego łączą cechy rzeźby i malarstwa – figury rzeźbiarskie pokryte są barwną polichromią.

3. Agnieszka Mitura – urodzona w 1970 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, następnie podjęła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS  w  W 1997 roku obroniła dyplom z malarstwa. Od 2001 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W Kazimierzu Dolnym prowadzi swoją galerię.

4. Ula Dzwonik – w latach 1994-1998 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1998 roku w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W 1999 roku rozpoczęła indywidualną pracę twórczą w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 2006 roku bierze udział w przeglądach i konkursach. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych.

5. Ewa Pohlke – Urodziła się w Kętrzynie. Ukończyła studia dzienne na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk artystycznych oraz na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki.Obecnie pracuje w Pałacu Młodzieży w Olsztynie jako nauczycielka malarstwa.

6. Katarzyna Szurkowska – absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim, który ukończyła w 2002 roku, zdobywając dyplom z rysunku w pracowni profesora Zenona Polusa. Związana ze środowiskiem artystów zielonogórskich uprawia malarstwo, rysunek i projektowanie przestrzenne.

7. Ita Haręza – urodziła się w 1984 roku w Giżycku. W 2011 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, z nagrodą Rektora za najlepszą Pracę dyplomową roku. W roku 2017 obroniła pracę doktorską na temat: Wygnanie z Raju w dyscyplinie sztuki piękne, pod kierunkiem prof. Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. 19 lipca 2019 roku, założyła autorską Galerię w Reszlu.

8. Marek Andała – urodzony w 1957 w Ostrowi Mazowieckiej. Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą gdzie prowadzi autorską galerię sztuki.

9. Waldemar J. Marszałek – malarz, grafik, rysownik, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Koszalinie. Studiował w latach 1980–1985 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 r. w pracowni prof. Jerzego Krechowicza.

10. Dariusz Mlącki – polski artysta, malarz współczesny. W latach 1985-1989 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się sztukami wizualnymi, malarstwem, obiektami malarskimi, fotografią. Jest Jednym z najciekawszych malarzy średniego pokolenia w zakresie sztuki metafizycznej i duchowej.

11. Adam Romaniuk – urodził się w 1949 roku w Gliwicach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1969–1973). Uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Przestrzennego Projektowania Graficznego u doc. Gerarda Labusa. Od 1974 roku jest pedagogiem w katowickiej filii ASP w Krakowie – a obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową (litografia, serigrafia), grafikę komputerową, malarstwo, plakat. Zajmuje się projektowaniem graficznym i grafiką książkową.

12. Gintautas Vaicys – urodzony w Kownie. Absolwent wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. na Litwie, w Estonii, Finlandii, Polsce, Niemczech, Francji i Portugalii. W 1992 r. stypendysta miasta Lippe ( Niemcy), w 2005-2006 – stypendysta Ministerstwa Kultury (Litwa). Malarz i fotograf, organizator wystaw i plenerów malarskich, nauczyciel sztuki. Prezes Litewskiego Związku Artystów Plastyków (Oddział w Kownie).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%